Czy to jest początek autyzmu?

Witam, mój syn ma 7 lat, w szkole nie chce uczestniczyć w zabawach typu, śpiewanie piosenek, czy mówienia wierszyków, ma niezrozumiałą wymowę, mówi, lecz niewyraźnie, choć pani logopeda powiedziała, że jest duża poprawa. Jest zdiagnozowany w poradni psychologiczno-pedagogicznej jako dziecko nadpobudliwe i procesy integracji wzrokowo-ruchowej są mocno zaburzone. Jeżeli robi jakieś zadanie to interesuje go co innego, ale wykonuje na początku roku szkolnego prawie nic nie umiał, a teraz widzę dużą poprawę.

Dziękuję za odpowiedzi.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Pani synek ma już siedem lat i na pewno do tego czasu zauważyłaby Pani jakieś niepokojące objawy wskazujące na autyzm. Niechęć dziecka do uczestniczenia we wspólnych zadaniach z rówieśnikami może wskazywać na wiele przyczyn, na przykład trudności w adaptowaniu się, trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, nadruchliwość - zamiast być z rówieśnikami można być gdzieś indziej i robić coś ciekawszego. Przedstawiony opis jest zbyt krótki, aby udzielić jasnej i wyczerpującej odpowiedzi.

W niektórych poradniach psychologiczno-pedagogicznych są specjaliści, którzy zajmują się diagnozą zaburzeń rozwojowych, w tym autyzmu, co znacznie ułatwia proces diagnostyczny. Może tak jest również w poradni, w której była Pani z synem, jeśli tak niech poprosi Pani o konsultację i rozmowę, aby rozwiać wątpliwości  i uzyskać pełny obraz rozwoju własnego dziecka. Oczywiście, gdyby poradnia nie dysponowała specjalistami zajmującymi się autyzmem proponuję konsultację w specjalistycznej placówce, tak , aby rozwiać Pani  wszelkie wątpliwości. W związku z tym zapraszam na stronę http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy.

Proponuję również spotkanie z neurologiem dziecięcym, który mógłby określić przyczyny nadruchliwości.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Syn ma diagnozę więc czas skupić się na terapii. Z tego co Pani pisze chodzi do logopedy. Jednak to za mało. Trzeba pomyśleć o systematycznych działaniach terapeutyczny, które zapewne zaleciła poradnia. Dobrym rozwiązaniem są zajęcia z eegbiofeedback oraz integracji sensorycznej.
Z pozdrowieniami AM