Czy to już alkoholizm u męża?

Mam 25 lat mam i problem z mężem. Nadużywa on alkoholu, nie wiem czy to już jest alkoholizm? Mąż nie pije codziennie, od czasu do czasu, ale jak już zacznie, to nawet trwa to kilka dni. Nie ma go wtedy w domu, jeździ po pijanemu samochodem. Kilka miesięcy temu stracił prawo jazdy. Ten problem w naszym życiu dręczy mnie już od dawna, ale z czasem jest gorzej, wie, że mi to przeszkadza i że nie chcę, żeby on pił. Przez to często się kłócimy. Potrafi mi wmówić prosto w oczy, że on nie pił, jak ja doskonale wiem, że ma wypite, bo potrafię poznać osobę trzeźwą a podpitą, bądź pijaną. Wtedy wmawia, że jest zmęczony, bo ciężko pracuje, albo że wypił tylko jedno piwo.

Dużo, by pisać o zdarzeniach z naszego życia. Podam jeden przykład. Po ostatnim jego wypadzie po zakupy o 10 rano wrócił w radiowozie pijany o godzinie 20-stej wieczorem. Policja zapukała mu do auta, gdy spał w nim pijany i przywieźli go do domu, to było jakieś 3 tyg. temu, to był jego 3 dzień picia. W nocy trząsł się cały, miał jakieś drgawki, serce go bolało. Nie wiedziałam co robić? Do rana przeszło, obiecał, że to już ostatni raz, uwierzyłam. Myślałam, że będzie dobrze, ale wytrzymał 2 tyg. i znowu to samo. Nie wrócił z pracy do domu, tylko się upił i wrócił o 24 tej. Teraz postawiłam mu ultimatum, albo zabierze się za siebie, albo ja z dziećmi odchodzę, bo nie chcę tak dalej żyć, martwiąc się ciągle o niego i prosząc o poprawę. Nie wiem jak mu pomoc, bo on pracuje w Holandii i spotkania w AA nie wchodzą w grę. Myślałam o wszywce, bądź leku na alkohol. Proszę o pomoc.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

Nie mam wątpliwości, że Pani mąż jest uzależniony - świadczy o tym intensywność ciągów alkoholowych oraz zachowania zagrażające takie jak jazda samochodem po pijanemu. Utrata prawa jazdy i brak jakiejkolwiek zmiany zachowania tylko to potwierdza. Pewnym objawem uzależnienia jest również wystąpienie zespołu abstynencyjnego (opisanego przez Panią w drugim akapicie).

Rozumiem trudność w związku z pracą męża. Rozwiązaniem może być terapia awersyjna, czyli wspomniane przez panią wszywki lub leki (nie mogę podać nazw handlowych ze względu na uwarunkowania prawne). Wydaje mi się jednak ona półśrodkiem, może być dobrym wstępem do terapii w ramach spotkań AA lub terapii zamkniętej ( zazwyczaj trwa 2-3 miesiące).

Problem jest niezwykle poważny - bóle serca szczególnie mnie niepokoją. Alkoholicy bowiem mają zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i innych powikłań sercowo-naczyniowych. Może tu już nie chodzić tylko o zdrowie męża.

Jedno jest pewne - jeśli mąż nie będzie się leczyć prędzej lub później straci pracę. Jeśli jeździ po pijanemu - stanowi śmiertelne zagrozenie dla innych osób. Musi to wszystko rozważyć, oczywiście najlepiej na trzeźwo.

W stanie nietrzeźwości może być przyjęty do Izby Wytrzeźwień, jeśli powtórzy się zespół abstynencyjny możliwe jest leczenie domowe (prywatnie), bądź ośrodki detoksykacyjne. Jeśli pije alkohole niespożywcze (denaturat, alkohole niewiadomego pochodzenia, etc) właściwszy byłby oddział detoksykacyjny.

Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

Pani mąż jest osobą uzależnioną od alkoholu. To należy powiedzieć jasno. Należy skonsultować ze specjalistą terapii uzależnień - specjalistę takiego znajdziecie Państwo w ośrodku dla osób uzależnionych. Proszę z tym nie zwlekać. Pani natomiast mogłaby skorzystać z terapii dla osób współuzależnionych.

Pozdrawiam serdecznie!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl