Czy to już przekwitanie?

Witam:) Mam 40 lat, do tej pory moje miesiączki były w miarę regularne - co ok. 26 dni. Mam 3 dzieci ( 19, 17, 15 lat ) i 1 poroniłam (2 tydz.). Kilka razy z powodu silnego stresu miałam dość obfite krwawienie (zawsze bezbolesne) w środku cyklu lub dostałam miesiączkę po 2 tygodniach od skończenia poprzedniej (np. nagły pobyt w szpitalu mojego syna). Moja mama reagowała podobnie na stres:) Obecna sytuacja: 10 listopada zaczęłam plamić przed miesiączką (co w moim przypadku raczej jest normą), zaczęłam też brać antybiotyk - T*** + N*** przez 2 tyg. (chore gardło i gorączka 37 od ok. 2 tygodni). 15 listopada dostałam normalny okres, skończył się 19 listopada, 20. wieczorem znowu zaczęłam krwawić - a raczej troszkę mocniej plamić - 2-3 podpaski na dobę:) dziś mamy 23 listopada, a ja plamię nadal. Miesiączka i plamienia są całkowicie bezbolesne. Dodatkowo przyjmuję T*** raz dziennie - mam chorą tarczycę. Tarczyca troszkę rozregulowała mój okres:) A może zaczęło się przekwitanie? Moja mama też zaczynała:) w tym wieku. Miałam też trochę stresu (dzieci). Pół roku temu byłam u ginekologa, wszystko było ok.
40 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Moment początku menopauzy może nadejść w podobnym wieku jak u Pani mamy, tym bardziej, że występują u Pań podobne reakcje hormonalne na np. czynnik stresu. Krwawienia, które Pani zaobserwowała nie należy jednak lekceważyć. Może być ono spowodowane problemami z tarczycą lub innymi schorzeniami niż hormonalne.
Należałoby się udać do lekarza ginekologa, żeby wykluczyć możliwe schorzenia natury ginekologicznej, a jednocześnie poprosić o badanie (poziom FSH) zmierzające do potwierdzenia ewentualnego wejścia w okres okołomenopauzalny.
Pozdrawiam serdecznie!