Czy to może być białaczka szpiku?

Kobieta 27 lat. Od lutego 2009 roku mam następujące objawy: silne wypadanie włosów, łamliwość paznokci, spadek wagi ciała, częste siniaki na skórze (wystarczy, że mocniej ktoś mnie za rękę złapie, są ślady palców, nawet sine odgnioty), osłabienie organizmu, zmęczenie, ospałość (ja wstaję zmęczona, ale śpię po 7,8 godzin). W związku z tym, że jestem na urlopie wychowawczym (syn ma 1,5 roku), zrobiłam większość badań, które zalecili lekarze (niczego nie znaleziono): badania szczegółowe tarczycy, glukoza na czczo i po jedzeniu, morfologia z rozmazem, wzór krwinek białych, badanie kału na pasożyty. Wszystkie te badania wyszły w normach, chociaż przy każdorazowym badaniu krwi w najniższej granicy normy wychodzi EO% 1,8 (0.0-7,0) i BASO% 0,4 (0,0-2,0), trochę podwyższone limfocyty (48) we wzorze krwinek. Dodatkowo skierowano mnie na badania RF2 i wynik jest 18,5 (0,0-15,0). Nie wiem, czy to może być przyczyną. Moje pytanie bierze się stąd, że koleżanka miała identyczne objawy jak ja (łącznie z siniakami i włosami), morfologia wychodziła bez zarzutu - lekarze odsyłali ją, a dopiero badania szpiku wykazały białaczke - już jest po przeszczepie szpiku. Jeżeli nie mam się czym martwić, to proszę mi pomóc, co jeszcze mogłabym skontrolować i poznać przyczynę. Na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie powrotu do pracy z takim samopoczuciem.
ponad rok temu

Szanowna Pani, objawy, o których Pani pisze, mogą towarzyszyć różnym schorzeniom. Ostra białaczka jest chorobą, która zwykle rozwija się szybko - zwykle w przeciągu kilku tygodni od początkowych objawów pojawiają się zmiany w morfologii krwi. Niewielkimi zmianami w rozmazie automatycznym krwi nie przejmowałabym się zbytnio, najważniejsze, że podstawowe parametry krwi (erytrocyty, leukocyty i płytki krwi) są w normie. Największą wartość ma rozmaz ręczny, gdzie nie aparat, ale człowiek ocenia obraz krwi pod mikroskopem.

Myślę, że należałoby rozszerzyć diagnostykę w kierunku chorób reumatycznych (wyjaśnienie nieco podwyższonego poziomu czynnika reumatoidalnego RF, choć u prawie 2-4% zdrowej populacji czynnik ten jest podwyższony), konsultację endokrynologiczną pod kątem innych badań hormonalnych (w kierunku ewentulnej niedoczynności kory nadnerczy) oraz wykonać badania, takie jak CRP, OB + powtórzenie morfologii z rozmazem ręcznym. Dodałabym do tego wszystkiego RTG klatki piersiowej i ocenę węzłów chłonnych przez lekarza, jeżeli do tej pory nie było to przeprowadzone.

Może się także okazać, że objawy Pani to po prostu jeszcze efekt osłabienia organizmu w związku z porodem, okresem połogu i opieką nad dzieckiem. Proszę także starać się zadbać o prawidłową dietę oraz pobieranie preparatów witaminowych, szczególnie jeśli karmi Pani jeszcze dziecko piersią.