Czy to może być borelioza z Lyme?

Sprawa dotyczy mojego 6-letniego syna. Na początku czerwca 2011 wyjechał z dziadkami na wakacje w góry. Tam, jak się dowiedzieliśmy, w łóżku odpadła mu mała czarna kropka ze skóry (babcia twierdzi, że kawałek zaschniętego „strupka”). 19 czerwca 2011 wieczorem zaobserwowaliśmy gorączkę około 37,5-38 st., którą bardzo łatwo zbiliśmy N***. Na brzuchu, poniżej pępka widoczna była czerwona plama (bardziej zaognienie aniżeli czerwień) wielkości dłoni dorosłego człowieka z białą kropką pośrodku (w miejscu rzekomego strupka). Warto dodać, iż plama ta wydawała się gorąca bardziej aniżeli reszta ciała. Udaliśmy się do lekarza, który zlecił badania. Morfologia i mocz w całkowitej normie. Plama chyba swędziała, bo rano była bledsza, wieczorem bardziej widoczna. W tym czasie plama przestała parzyć, a zaczęła cała się przemieszczać w kierunku klatki piersiowej. Gorączki ustały po 2 dniach. Plama jeszcze bardziej wyblakła (teraz znajduje się w połowie drogi pomiędzy pępkiem a szyją, jest prawie niewidoczna, a kropka biała cały czas na swoim miejscu).

25 czerwca 2011 wykonaliśmy na życzenie lekarza badania Borrelia burgdorferi IgM = 3.54 Index, czyli dodatni oraz Borrelia burgdoreferi IgG = 0.45 Index, czyli ujemny. Brak jakichkolwiek innych objawów. Lekarz pediatra przepisał nam S*** forte, ale wczoraj wieczorem, tj. sobota, po drugiej dawce wystąpiły objawy alergiczne. Czy przerwanie kuracji na dwa dni może zaszkodzić? Czy to może być borelioza z Lyme? 6 lipca 2011 udajemy się do poradni chorób zakaźnych, czy tam są w stanie wykluczyć lub potwierdzić boreliozę? Nadmienię, że syn jest alergikiem silnym na trawę i słabym na roztocza.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Wyniki mogą świadczyć o wczesnej postaci boreliozy. Przy rozpoznaniu brak informacji o ukłuciu przez kleszcza nie ma żadnego znaczenia.
Rozpoznanie każdej postaci oprócz rumienia wędrującego wymaga dwuetapowego protokołu diagnostycznego. Pierwszy etap to wykazanie obecności swoistych przeciwciał IgM lub IgG (w zależności od postaci klinicznej) metodą immunoenzymatyczną, natomiast w drugim etapie u chorych z wynikami dodatnimi lub wątpliwymi należy dokonać oznaczenia metodą Western-blot.
Przeciwciała IgM mogą być wykrywane już w 2 tygodniu po zakażeniu, jednak u większości chorych następuje to kilka tygodni później. U chorych z wczesnym stadium boreliozy (rumień wędrujący) wyniki badań serologicznych są często ujemne i rozpoznanie należy postawić na podstawie obrazu klinicznego.
Typowa zmiana w postaci rumienia wędrującego ma formę plamy i szybko powiększa się ujawniając centralne przejaśnienie. O pewnym rozpoznaniu można mówić, gdy zmiana przekroczy średnicę 5cm i powiększa się w ciągu kilku dni. Dodatkowe objawy jak świąd skóry, powiększenie węzłów chłonnych, objawy ogólne (gorączka) występują rzadko.
W przypadku syna Państwa należy obserwować zmianę do czasu kontroli, można też powtórzyć badania serologiczne (IgM, IgG) i sprawdzić, czy miano markera świeżego zakażenia rośnie (IgM) lub wykonać badanie techniką Western-blot, które jest bardziej swoiste.
Pozdrawiam serdecznie!