Czy to może być ciąża urojona?

Witam, mam pytanie - od dłuższego czasu moja dziewczyna ma problemy z brzuchem, boli ją, niedobrze jej jest po posiłku, mówi, że po jedzeniu on jej puchnie. Była u gastrologa na badaniu i on mówi, że jest wszystko dobrze, ale bóle nadal trwają. Mówi też, że czuje jakby miała coś w brzuchu i jak na nim leży, to jej przeszkadza. Ostatnio mówiła, że ma wrażenie, że jej się miednica obniżyła. Robiliśmy jednak dwukrotnie test beta z krwi i wyszedł negatywny, tak samo jak USG dopochwowe, które też było negatywne i testy ciążowe też dały wynik negatywny. Czy może być tak, że moją dziewczyna ma po prostu ciąże urojoną i sobie wmawia te objawy?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Ciężko jest polemizować z opinią specjalisty, który zbadał pacjentkę i zebrał odpowiedni wywiad. Najbardziej prawdopodobną przyczyną dolegliwości są zmiany nieorganiczne tzw. czynnościowe. Są one związane z psychiką. Aby jednak postawić takie rozpoznanie należy wykluczyć wszystkie przyczyny organiczne.

Oczywiście podejrzenie ciąży urojonej jest uzasadnione, ale jeszcze za wcześnie, aby stawiać takie rozpoznanie. Zresztą, objawy, które przedstawia nie są charakterystyczne dla ciąży.

Warto się zastanowić czy Pana dziewczyna nie przechodzi aktualnie żadnych poważniejszych stresów. Czy coś może wpływać negatywnie na jej psychikę. Stres, napięcia mogą się objawiać w postaci zaburzeń czynnościowych ze strony przewodu pokarmowego.

Proszę zgłosić się powtórnie do lekarza rodzinnego, który powinien zaproponować dalszą diagnostykę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.