Czy to moze być coś groźniejszego niż włókniak?

Dzień dobry. Proszę o fachowa poradę. Wykryłam u siebie w prawej piersi guzka, nie jest wielki, ale i piersi mam małe. Wspomnę, że mam 25 lat, urodziłam córeczkę dwa i pół roku temu w siódmym miesiącu. Spowodowało to, że nie mogłam jej karmić piersią – przez trzy miesiące ściągałam pokarm laktatorem, a później przeszliśmy na mleko modyfikowane. Byłam u lekarza ginekologa, który stwierdził, że to włókniak 1,5 cm. Umówiłam się na wizytę do onkologa. Proszę mi powiedzieć, czy jest możliwość, żeby to nie był włókniak tylko coś groźniejszego??? Bardzo się boję. Wspomnę, że u mnie w rodzinie nikt nie chorował na raka. Z góry dziękuję za odp.

Witam serdecznie,

W młodym wieku, przy ujemnym wywiadzie rodzinnym w kierunku raka piersi oraz obrazie USG wskazującym na zmianę łagodną, prawdopodobieństwo raka piersi jest niewielkie. Włókniak to łagodny guz piersi, który powstaje zazwyczaj wskutek zaburzeń równowagi hormonalnej.

Postępowanie może być dwojakie - w przypadku guza wyczuwalnego, najlepiej jest zmianę wyciąć, ponieważ ma tendencję do wzrastania i może uciskać lub deformować prawidłową tkankę piersi.

Można też wykonać biopsję guza i pozostawić guz do obserwacji - raz na 6 miesięcy USG. Jeżeli guz będzie się powiększał, to ewentualnie wtedy podjąć decyzję o zabiegu.

Pozdrawiam serdecznie