Czy ból stawów i drętwienie łydek to oznaki nawrotu boreliozy?

Witam,

5 lat temu przeszłam zapalenie opon mózgowych spowodowanych boreliozą - zostało wyleczone 2 lata temu, miałam robioną kontrolną punkcję i wyniki analizy płynu. Nie wykazały nawrotu choroby, od jakiś 2 miesięcy bardzo bolą mnie stawy (głównie kolano i okolice rwy kulszowej) do tego co jakiś czas mam chwilowe uczucie "wiercenia" w stawach (łokcie, palce, stopy), odczuwam też bóle kręgosłupa, drętwienie łydek i "pulsowanie" mięśni, kilkakrotnie bolała mnie bardzo głowa, od wczoraj boli mnie cały czas (k***a oraz o*** zastrzyk tylko ten ból zmniejszył). Czekam na wyniki badania krwi, dziś odebrałam morfologię i jedyne co z tego wyczytałam to OB 16. Czy po tych objawach można podejrzewać nawrót boreliozy? Jakie może być leczenie? Czy może być konieczna kolejna hospitalizacja? Dodam, że niedawno urodziłam dziecko i czy jest niebezpieczeństwo, że zostało ono przeze mnie zarażone boreliozą? Nie wiem co już o tym wszystkim myśleć....

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jak dotąd nie opisano negatywnego wpływu zakażenia krętkami Borrelia na rozwój płodu.

Nie można wykluczyć, że nie jest to nawrót boreliozy, dlatego w tym celu należy wykonać powtórne badania kontrolne. Choć takie dolegliwości również mogą być związane z nasileniem dyskopatii (bardzo często po ciąży i w czasie opiekowania się maluchem - częste podnoszenia itp.), drętwienia łydek mogą być związane z zaburzeniami elektrolitowymi. Również ból głowy może mieć wiele innych przyczyn.

Myślę, że te możliwości lekarz również uwzględni w diagnostyce. Proponuję również skonsultować się z neurologiem. By mówić o leczeniu i potrzebie hospitalizacji - jeszcze za wcześnie, w pierwszej kolejności diagnostyka.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!