Czy to może być objaw boreliozy? Nie widziałem kleszcza

Witam.

Trzy tygodnie temu wróciłem z obozu. Dwa dni później zauważyłem na moim udzie dosyć spory rumień wielkości rozłożonej dłoni. Byłem z tym u lekarza, który przypisał mi maść z antybiotykiem. Po tygodniu problem zniknął, ale przedwczoraj znów pojawił się rumień w tym samym miejscu i jeszcze dwa na drugiej nodze o okrągłym kształcie z bladym środkiem. Dodam jeszcze, że kleszcza nie widziałem, a wydaje mi się, że była to mucha końska. Czy może to być reakcja uczuleniowa na ukąszenie?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Pojawienie się podobnych zmian rumieniowatych, girlandowatych (z jasnym środkiem) po krótkim czasie od wystąpienia pierwszej zmiany stwarza duże podejrzenie wczesnej boreliozy.

Proponuję zgłosić się niezwłocznie do lekarza w celu zbadania i wdrożenia empirycznej antybiotykoterapii skierowanej przeciwko Borellia sp.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.