Czy to może być przedwczesna menopauza?

Witam, niedługo skończę 25 lat. Mam częste napady gorąca objawiające się wielkimi rumieńcami na twarzy czemu towarzyszy nadmierne pocenie się. Dodam, że w wieku 16-20 lat chorowałam na prolaktynomie (miewałam podwyższony poziom prolaktyny), nieregularne miesiączki (co 2 -3 m-ce), cykle bezowolucyjne i zespół jajników policystycznych. Ostatnio zrobiłam badania hormonalne, krwi i tarczycy i wszystko wyszło dobrze. Zaznaczę, że te napady gorąca występują głównie podczas stresu lub wysiłku fizycznego, ale ostatnio nastraszono mnie, że może to być przedwczesna menopauza-czyżby w tak młodym wieku? Czekam niecierpliwie na odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Biorąc pod uwagę opisane dolegliwości rzeczywiście należy wykluczyć w pierwszej kolejności zaburzenia tarczycy (nadczynność).

Nim dojdzie do menopauzy na dużo wcześniej dochodzi do typowych zmian hormonalnych. W pierwszej kolejności podnosi się stężenie FSH, następnie LH. Jeżeli chce Pani wykluczyć przedwczesne wygasanie czynności jajników należy dwukrotnie oznaczyć stężenie FSH w odstępie miesiąca. Dwukrotne stwierdzenie stężenia powyżej 40jm./l nasuwa podejrzenie wspomnianego zespołu.

Ze względu na opisane zaburzenia, warto w miarę możliwości, wcześnie zajść w ciążę.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!