Czy to może być rak Pageta?

Witam, Podczas ostatniego badania lekarz wykrył u mnie guz na piersi i skierował na mammografię. Poza tym na jednej brodawce kilka miesięcy temu zeszła mi skóra i pojawiła się biała blizna. Poza tym pierś mnie swędzi i mam na niej wysypkę. Mam też jak mi się wydaje nieco zaczerwieniony sutek. Mam 44 lata. Czy może to być choroba Pageta? Czy jest możliwe, że te objawy skórne są związane z alergią (jak zasugerował lekarz)? Choć dziwi mnie, że dotyczą tylko jednej piersi. Bardzo proszę o pomoc.

44 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Rak Pageta jest rzadką postacią raka piersi. Dotyczy brodawki piersi. Objawami raka Pageta mogą być: wyciek, owrzodzenie brodawki, zaczerwienienie lub strup. Z czasem zmiany mogą się rozszerzać na pozostałą część piersi.

Rak Pageta podejrzewa się właśnie na podstawie charakterystycznego obrazu brodawki sutkowej. Wtedy lekarz zaleca zwykle badanie hist-pat wycinka pobranego ze skóry brodawki sutkowej. Jeżeli zmianom na brodawce towarzyszy guz, dodatkowo wykonuje się badania obrazowe (mammografia, USG piersi) oraz biopsję cienkoigłową piersi.
Niestety bez badania lekarskiego nie jest możliwe stwierdzenie czy takie rozpoznanie jest u Pani możliwe. Z tego co Pani pisze, lekarz raczej nie podejrzewa tej choroby. Z uwagi na zmiany skórne warto byłoby skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Pozdrawiam serdecznie

Proszę pilnie wykonać mammografię i zgłosić się do poradni chirurgicznej w celu wykonania biopsji gruboigłowej guza piersi.
dr Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI
ul.Janickiego 1A Kraków