Czy to może być wynik nerwicy?

Witam! W poprzednim roku została u mnie zdiagnozowane zaburzenia lękowe z napadami paniki. Dokuczały mi wtedy głównie objawy somatyczne typu: silne duszności, ból w klatce piersiowej oraz silny lęk przed uduszeniem się. Po wykonaniu serii badań, morfologii (w normie), spirometrii (objętość płuc bardzo dobra), oraz rtg płuc (bez zmian). Od bieżącego roku towarzyszą mi inne objawy typu: - nudności, - ciągłe odbijanie się, - zawroty głowy, - bóle głowy, - częsta biegunka, - bóle żołądka, - zawroty głowy, - lęk przed wymiotowaniem (paniczny lęk przed wymiotowaniem). Ostatnio byłam na konsultacji neurologicznej, lekarz nic szczególnego mi nie powiedział, dał jedynie skierowania na dalsze badania: usg tętnic dogłowowych (które niestety nie mogę mieć przeprowadzonych, nie mam 17 lat, w poradni powiedzieli, że mogą one być od 18 lat) oraz rtg odcinka szyjnego, które będę mieć robione w lipcu. Czy mogą to być objawy refluksu? Dodam, że mam zazwyczaj niskie ciśnienie. Badania typu gastroskopia oraz innych inwazyjnych bardzo boję się przeprowadzać. Czy istnieją jakieś inne badania, które mogłabym przeprowadzić w celu zdiagnozowania co mi dolega? U internisty byłam, stwierdził, że da mi skierowanie na badanie gastroskopię. Odmówiłam. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję! Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam!

Przy rozpoznaniu zaburzeń somatycznych na tle nerwicowym konieczne jest wykluczenie organicznych przyczyn występowania dolegliwości.

W diagnostyce refluksu żołądkowo - przełykowego bardzo ważny jest wywiad. Do głównych objawów charakterystycznych dla schorzenia należą: zgaga, nudności, wymioty, trudności z połykaniem, zwracanie pokarmów. Mogą to być także mniej charakterystyczne dolegliwości: nawracające zapalenia oskrzeli  i inne stany zapalne dróg oddechowych wywołane aspiracją treści z przewodu pokarmowego, chrypka, ból w klatce piersiowej, czy anemia.
Najlepszym badaniem, które pozwala na weryfikację rozpoznania i ocenę jego zaawansowania jest gastroskopia.
Istnieją także inne metody diagnostyczne, jednak nie są one tak precyzyjne i niejednokrotnie nie pozwalają na wykrycie zaburzenia w lekkim zaawansowaniu. Są to pH metria, czy RTG przewodu pokarmowego z kontrastem.
Najlepiej byłoby gdybyś zdecydowała się na gastroskopię.

Nie napisałaś jak wygląda terapia zaburzeń lękowych.
Jeżeli chodzi o leczenie nerwic: za podstawową metodę leczniczą uznawana jest psychoterapia, czasem z wsparciem farmakoterapii.  Nie powinno się leczyć nerwicy tylko i wyłącznie za pomocą leków, ponieważ wtedy działa się tylko na objawy, nie dochodząc do przyczyny ich występowania.

Pozdrawiam serdecznie!