Czy to może ciąża?

Witam. Mam 28 lat i mój okres ostatni był bardzo dziwny, praktycznie było to 4 dni plamienia i 2 dni okresu. Czekam na następny... Zrobił mi się lekki pasek na brzuchu, mam normalnie mleko w piersiach, a jeszcze po okresie miałam dziwne brązowe plamienie (zdarzyło się z 3-4 razy), nie mam żadnych nudności, wymiotów, piersi mnie nie bolą (dodam, że w ogóle nie używam zabezpieczeń i mam już jednego syna, w dodatku jestem już po skróceniu szyjki macicy). Martwi mnie tylko to mleko w piersiach, byłam z jakieś 2 lata temu na mammografii, ale było wszystko w porządku. Nie wiem, co się dzieje. Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

Szanowna Pani,

jeśli przez określenie mleko w piersiach rozumie Pani wyciek mleka z brodawki (po naciśnięciu czy samoistny) i nie jest Pani w okresie laktacji czy po jej niedawnym zakończeniu, to jest to objaw nieprawidłowy i wymaga wykonania badań, głównie hormonalnych - prolaktyny, gdyż najczęstszą przyczyną mlekotoku (pomijając laktację) jest hiperprolaktynemia. Nieprawidłowość ta daje często zaburzenia miesiączkowania podobne do opisanych przez Panią. Jeśli byłaby Pani w ciąży, nie powinna Pani mieć miesiączki, ale może też zdarzyć się plamienie w czasie spodziewanej miesiączki, również na początku ciąży. Jeśli nie stosuje Pani antykoncepcji, szanse na ciążę są spore. Z tym że takie objawy, jak ciemna linia na brzuchu i mleko w piersiach, pojawiają się w zaawansowanej ciąży, a nie od pierwszego miesiąca. Proszę więc zgłosić się do ginekologa, ew. może Pani wcześniej wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam.