Czy to na pewno trądzik pospolity?

Witam Niedawno skończyłem 21 lat i jestem wysokim, szczupłym mężczyzną. Już w wieku 11/12 lat zaczęły się pojawiać niewielkie zmiany na mojej twarzy. Były to czerwone punkty (prawdopodobnie trądzik) - jakby grudki i krostki. Początkowo moja matka pomagała mi je wyciskać, lecz nie wiem, czy był to dobry pomysł. Moi rodzice i dziadkowie, ani nikt z najbliższej rodziny nie miał tego typu sensacji. W gimnazjum zmiany się nasiliły. Niestety nic z tym wtedy nie zrobiłem. Gdy miałem 16 lat poszedłem po raz pierwszy do pani dermatolog, która od razu stwierdziła trądzik młodzieńczy. Stwierdziła ona również, że nie jest on zbyt silny i da się wyleczyć. Zdziwił mnie jednak brak wywiadu z pacjentem. Pani dermatolog zapisała mi na początek T***, który zmniejszył liczbę wyprysków na twarzy. Stosowałem bardzo wiele specyfików: tabletki, maści, żele, antybiotyki. Było już całkiem nieźle z moją twarzą - byłem nawet zadowolony. Było jednak jedno ale. Pozostawały jakby takie zmiany podskórne, które nie chciały „wyjść” na zewnątrz. Moja pani dermatolog, której leczę się już ponad 5 lat zapisała mi żel I***, który jednak na niektóre zmiany skórne pomagał, ale jednocześnie pojawiały się nowe. Po skończonej kuracji i odstawieniu żelu, twarz zaczęła wracać do normy. Następna wizyta i pani doktor zapisała mi kolejny żel. Tym razem I*** razem z tabletkami u***. Po tym zestawie przeżyłem koszmar. Wielki nawrót zmian trądzikowych i jakieś dziwne wyczuwalne pod palcami grudki głęboko pod skórą. Grudki te potem czerwieniały, dojrzewały i następnie pękały. Obecnie dermatolog zaleciła mi zażywanie tabletek T*** 3 razy dziennie przez 2 tygodnie, a potem 2 razy dzienne przez tydzień. Ponadto mam używać punktowo na zmiany skórne a*** (ale nie a*** tylko zwykły). Na razie po tygodniu nie widzę poprawy - wręcz przeciwnie. Ostatnio zacząłem podejrzewać, że może to wcale nie być trądzik, ale inna choroba skóry związania z gronkowcem złocistym. Mam nadzieję, że się mylę. Reasumując, brałem już chyba wszystkie możliwe leki na trądzik (bez i***) wraz z antybiotykami, retanoidami i tetracyklinami. Moja twarz jest chora od prawie 10 lat. Bardzo proszę o poradę, co mam zrobić. Może warto zrobić wymaz ze zmian na skórze. Dodam, że zmiany obejmują praktycznie całą twarz i tylko twarz (policzki i czoło). Mam też zaskórniki przy nosie. Bardzo proszę o fachową i szybką poradę, gdyż stan mojej twarzy jest dla mnie utrapieniem.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie
Prawdopodobnie rozpoznanie trądziku jest dobrym rozpoznaniem. Niestety jest to choroba o długotrwała, często o zmiennym nasileniu.
Jeżeli chodzi o wymaz ze zmian skórnych to myślę, że jest to dobry pomysł.
Pozdrawiam

Proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.