Czy to na pewno zapalenie prostaty?

Cześć, mam prawie 18 lat, od ok. 9 miesięcy leczę się na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Zaczęło się jakieś 3 lata temu - leczyłem się w szpitalu na zakażenie układu moczowego (miałem e-coli, posiew kontrolny - ujemny). Jedyne co mnie dręczy przez dwa lata to wyciek kropelkowy moczu w końcowej fazie. 9 miesięcy temu - pierwsza wizyta u urologa, jedyne badanie - per rectum (lekki ból). Antybiotyki przez 6 tygodni, U*** przez kilka miesięcy. Oddawałem mocz ok. 8 x dziennie (pijąc 2 litry), żadnych bólów, żadnego pieczenia. Miesiąc temu - po leczeniu tylko lekkim, biorę T*** i U***. Obecnie oddaje mocz ok. 4 - 6 x dziennie, piję ok 2-2,5l, żadnych bólów nie mam. Jedynie wyciek moczu kroplami w końcowej fazie. I trudno mi ocenić czy nie jest za słaby, zbyt dawno się zaczęło. Czy lekki ból podczas per rectum może być wywołany przez coś innego niż zapalenie prostaty? Czy jeśli przebieg jest łagodny to są większe szanse na całkowite wyleczenie? Czy alkohol może zaszkodzić (czytałem że tak, chociaż przyznam się, że nigdy nie czułem się nawet troszkę gorzej po alkoholu)? Dziękuję, jeśli ktoś dotrwał do tego momentu ;), Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

W związku z poprawą, która nastąpiła po zastosowanym leczeniu należy uznać, że ból w badaniu per rectum był spowodowany przez zapalenie gruczołu krokowego. Zresztą zmiana bolesna gruczołu krokowego zawsze w pierwszej kolejności nasuwa podejrzenie tego schorzenia - jeśli dodatkowo występują objawy to jest to pewne rozpoznanie.

Słaboobjawowy przebieg zawsze rokuje lepiej i daje szanse na pełne wyleczenie. Niestety, ale często objawy takie jak kropelkowanie na końcu mikcji nie zanikają całkowicie. Alkohol wzmaga dolegliwości i objawy spowodowane przez zapalenie gruczołu krokowego, jednak tylko przejściowo. Osoby uzależnione i nadużywające alkohol mają większe ryzyko utrwalenia się zmian.

W związku z tak dużą ilością pytać i niewiadomych proponuję zgłosić się do swojego urologa i przedyskutować z nim swoje problemy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.