Czy to nie za długo?

Witam. Mam 22 lata. 15 marca miałam cesarskie cięcie. Pierwszą miesiączkę po porodzie dostałam 1 czerwca, trwała 8 dni i była bardzo obfita, następna, z 5 lipca także jest bardzo obfita i trwa do tej pory - już dwa tygodnie krwawienia, które, co prawda, jest mniejsze, ale nadal jest. Proszę mi wyjaśnić, czy w takim przypadku konieczy jest zabieg czyszczenia macicy? Lekarz, nie robiąc mi nawet USG, dał skierowanie do szpitala na taki zabieg - nie poszłam.

Dodam, że nie mam żadnych bólów brzucha i bardzo dobrze się czuję. Może ten zabieg jest zbędny a tak długie krwawienie jest spowodowane dalszym czyszczeniem się macicy z resztek po prorodzie? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Monika.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli przestała Pani krwawić i pojawiły się regularne miesiączki, a po pewnym czasie krwawienie powróciło, to raczej nie ma ono już charakteru odchodów połogowych. Wydaje mi się, że lekarz wysłał Panią na tzw. diagnostyczne łyżeczkowanie, którego celem jest określenie, czy nie ma Pani przerostu endometrium. Przypadłość ta związana jest jednak zwykle z okresem pomenopauzalnym.

Bardziej niebezpiecznym schorzeniem, które zostanie wykluczone przy okazji łyżeczkowania, może być ciążowa choroba trofoblastyczna (przybiera ona formy zaśniadu groniastego, raka kosmówki). Chorobę tą może Pani też wykluczyć badając poziom hormonu bHCG - wynik wskazujący na ciążę będzie uprawdopodobniał tę chorobę. Radzę zastosować się do zaleceń lekarza.

Pozdrawiam serdecznie!