Czy to normalne, że cykl mi się tak wydłużył?

Razem z mężem staramy się o dziecko od 5 miesięcy. Przed naszymi staraniami miałam regularny cykl miesiączkowy - 28 do 32 dni , ale gdy tylko zaczęliśmy się starać o dzidziusia, mój cykl trwa 38 - 50 dni.
Za każdym razem myślę już, że jestem w ciąży i jak robię test, wychodzi wynik negatywny i zaraz później dostaję okres! Przez to nie potrafię obliczyć teraz sobie dni płodnych.
Czy to normalne, że cykl mi się tak wydłużył? Czy powinnam zgłosić się z tym do lekarza?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Być może podeszła Pani do starań zbyt nerwowo, co poskutkowało rozregulowaniem cyklu. Tak wydłużone cykle mogą być, przynajmniej niektóre, bezowulacyjne. Może to utrudnić starania, choć na razie nie starają się Państwo bardzo długo (5 miesięcy to raczej krótki okres), tak więc za wcześnie, by mówić o problemach z płodnością.
Proponuję odczekać jeszcze 3 miesiące i udać się do ginekologa, jeśli nadal nie będzie Pani miała regularnych miesiączek.
Dni płodne, jeśli występują, rozpozna Pani po zmianach śluzu szyjkowego - staje się on wtedy typowo przejrzysty i rozciągliwy. Może Pani również mierzyć temperaturę ciała, codziennie rano, zaraz po przebudzeniu, np. w ustach (zawsze dokładnie w tym samym miejscu!). Skok temperatury o kilka dziesiątych stopnia towarzyszy owulacji.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!