Czy to objawy anoreksji?

Witam i proszę o pomoc. Mam prawie 25 lat, ważę 43 kg przy wzroście 157 cm. Ta sama waga utrzymała mi się od ósmej klasy. Ostatnio schudłam kilogram i to mnie zabolało. Palę papierosy, więc postanowiłam rzucić, że może przytyję. Dzisiaj nie palę już cały dzień, ale jak coś zjem, to wymiotuję. Nie wiem, co robić, boję się. Nigdy nie byłam osobą uwielbiającą coś zjeść. Przeważnie to dopiero obiad jadłam jako pierwszy posiłek dnia, potem coś malutkiego albo i nie, a potem kolacja raz była, a raz nie. Nigdy nie myślałam o odchudzaniu, wręcz przeciwnie, chciałabym przytyć, tylko nie wiem jak to zrobić. Zjadałam zawsze tylko tyle, ile mi starczało, nigdy się nie przejadałam. Boję się, że to objawy anoreksji? Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rozpoznanie anoreksji na podstawie przedstawionego przez Panią opisu wydaje się mało prawdopodobne.

Aby rozpoznać to zaburzenie, muszą być spełnione wszystkie kryteria.

Spełnia Pani  jedno z nich - jest nim zbyt niska masa ciała w stosunku do wzrostu (Pani aktualny BMI ma wartość 17,4 kg/m2, a wartością graniczną dla rozpoznania jest 17,5 kg/m2).

Kolejny warunek niezbędny dla rozpoznania: wychudzenie zostało spowodowane celowym głodzeniem się, unikaniem ,,tuczących pokarmów", intensywnymi ćwiczeniami lub celowymi wymiotami. Pisze Pani, że nigdy nie chciała się Pani odchudzać, więc opis wskazuje raczej na błędne, utrwalone nawyki żywieniowe.

Kolejne kryterium, jakie musi być spełnione, to postrzeganie masy ciała jako zbyt dużej, pomimo że występuje znaczna niedowaga. Osoby chore na anoreksję uważają, że nie mogą przytyć więcej niż do określonej wagi, przy czym ta ,,idealna waga" oznacza tak naprawdę znaczne wychudzenie. Z opisu wynika, że ma Pani prawidłową ocenę własnej masy ciała oraz sylwetki.

Kolejnym warunkiem dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne powodujące nieregularne cykle lub zatrzymanie miesiączki. Nie wiem jednak, czy ma Pani objawy tego typu.

Utrata oraz niedobór masy ciała może być objawem wielu schorzeń, np. ze strony przewodu pokarmowego, zaburzeń hormonalnych, cukrzycy.  W tej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych oraz ewentualnych konsultacji specjalistycznych.

Z pozdrowieniami