Czy to objawy astmy oskrzelowej?

Witam. Jestem kobietą, mam 23 lata. Od dziecka często chorowałam za zapalenie płuc i oskrzeli. Pół roku temu zaczął męczyć mnie nocny kaszel. Początkowo ataki kaszlu były do zniesienia, ale objawy zaczęły się nasilać. Kaszel był suchy, uporczywy, po paru minutach kaszlenia ból w klatce piersiowej był nie do wytrzymania. Chwilę później przeziębiłam się i internista stwierdził zapalenie oskrzeli. Dostałam antybiotyk, samopoczucie się poprawiło, ale nocne ataki kaszlu nie ustały. Lekarz zastosował lek wziewny. Dopiero to przyniosło mi ulgę. Ataki powtarzał się, ale chwile po zastosowaniu wziewu było dobrze i mogłam dalej spać. Dodam, że razem z kaszlem męczył mnie uciążliwy katar i zatykanie nosa. Dziwił mnie fakt, że w ciągu dnia wszystko było dobrze. Rano, zaraz po wstaniu z łóżka pokaszlałam trochę, wysmarkałam noc i w ciągu dnia był spokój. I każda kolejna noc - to samo. Kiedy skończył mi się ten wziewny lek ataki nie ustały, a nocny kaszel znowu był straszną męką. Ponownie udałam się do lekarza i powiedziałam, że ciągle kaszlę. Lekarka osłuchała mnie i stwierdziła świszczenie w oskrzelach. Przepisała kolejny antybiotyk. Po 5 dniach wróciłam do internisty, bo antybiotyk nie pomagał, a ja nie mogłam przespać ani jednej nocy, nie wspominając o bólu przy kaszlu, który stawał się nie do wytrzymania. Lekarka osłuchała mnie, stwierdziła, że nie ma stanu zapalnego oskrzeli, ale przy głębokich wdechach słychać świszczenie. Postawiła diagnozę - ASTMA. Dostałam lek wziewny obkurczający oskrzela, ten sam który od początku przynosił mi ulgę i dodatkowy lek z kortykosterydów. Martwi mnie, że nigdy nie miałam stwierdzonej alergii a lekarka nie zaleciła żadnych dodatkowych badań. Czy te wszystkie objawy są wystarczające, żeby jednoznacznie stwierdzić, że to astma? Czy powinnam zgłosić się do specjalisty i domagać się specjalistycznych badań? Nie chcę zaniedbać choroby, chcę mieć pewność, że zastosowane leczenie będzie skuteczne i odpowiednie dla mnie. Proszę o poradę!

Witam,

Nawiązując do odpowiedzi na poprzednie Pani pytanie opisany przebieg choroby z dużym prawdopodobieństwem sugeruje astmę oskrzelową. Lekarz internista może rozpoznać i leczyć astmę. Dla postawienia jednak pełnego rozpoznania konieczne jest wykonanie badań czynnościowych- conajmniej spirometrii.

Pozdrawiam