Czy to przemoc psychiczna?

Witam, Mam 20 lat. Mam problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić. Opowiem wszystko od początku by przedstawić sytuację. W wieku niespełna 15 lat poznałam chłopaka, zakochana byłam po uszy, po ok. 7 miesiącach zaszłam w ciąże. Urodziłam w wieku 16 lat. Wszystko było dobrze miedzy nami. Opiekował się, dbał o nas. Od razy po porodzie zamieszkaliśmy razem z jego mamą. Stosunki moje z moją rodzina były kiepskie, rodzice nie tolerowali mojego chłopaka. straciłam z nimi kontakt. Po jakimś czasie coś zaczęło się psuć miedzy nami. On zaczął mnie wyzywać, zdarzało się że mnie uderzył, nie mocno, ale tak, bym to poczuła. W wieku 19 lat znów zaszłam w ciąże. Wyprowadziliśmy się od jego mamy i zamieszkaliśmy razem (dodam, że dzieci nie uznał - w akcie urodzenie nie widnieje jako ojciec). On na wszystko zarabia, ja nie pracuję, skończyłam tylko gimnazjum. Jego zachowanie uległo zmianie na gorsze. Coraz częściej słyszałam obelgi w moją stronę. Zwrócenie mu uwagi doprowadzało do kłótni. Przestał mi pomagać przy dzieciach, w obowiązkach domowych. Wszystko było i nadal jest na mojej głowie. A jak go proszę o pomoc odmawia. Przy drugim dziecku nie zrobił nic. Czasem bierze go na ręce - tyle. Czasami mam wszystkiego dość i wybucham. Grożę, że odejdę, ale jestem od niego uzależniona w 100%. Nie mam gdzie pójść, za co dać dzieciom jeść. Wykorzystuje to, gdy mówię, że go zostawię mówi "i tak tego nie zrobisz, bo nie masz gdzie iść i za co żyć, musisz ze mną być". Czuję się tak beznadziejnie, bezradnie. Nie wiem czy wyzywanie, ubliżanie kwalifikuje się jako przemoc psychiczna. Chciałabym coś z tym zrobić, wynieść się od niego, uwolnić, ale nie wiem gdzie mogę pójść po pomoc :((

Witam!

Pani sytuacja jest bardzo trudna i obciążająca psychicznie. Partner wykorzystuje swoją pozycję, by manipulować Panią i coraz silniej Panią od siebie uzależniać. Sądzę, że jego zachowanie kwalifikuje się jako przemoc domowa. Oprócz obelg i poniżania, zaniedbuje swoje obowiązki, szczególnie względem dzieci (ojciec i matka w równym stopniu powinni wychowywać dzieci i dbać o ich dobro), a także stosował względem Pani przemoc fizyczną.
Warto, żeby poszukała Pani dla siebie pomocy. Jest wiele ośrodków i fundacji, które pomagają kobietom w trudnej sytuacji życiowej (udzielają wsparcia psychologicznego, ale także materialnego). Może Pani skontaktować się z Fundacją Centrum Praw Kobiet oraz Niebieską Linią. Bezpłatną pomoc psychologiczną i prawną znajdzie Pani w Centrum Interwencji Kryzysowej, Ośrodkach Pomocy dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodku Pomocy Społecznej.
Warto poszukać takich ośrodków w swojej okolicy, by mogła Pani znaleźć pomoc dla siebie i dzieci. Zachęcam także do korzystania z telefonów zaufania, gdzie może Pani uzyskać wsparcie oraz pomoc w znalezieniu odpowiedniej placówki pomocowej.

Pozdrawiam

OGÓLNOPOLSKI TELEFON DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "Niebieska Linia" 800-12-00-02
czynny przez całą dobę

Dzwoniąc pod nr 800-120-002
uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy
najbliżej miejsca zamieszkania.