Czy to sprawa hormonów?

Jestem Ola i mam 15 lat. Od jakiegoś czasu nie mogę zasnąć. Budzę się kilkakrotnie w nocy. Staram się o niczym nie myśleć, ale to i tak nie pomaga. Mówiłam o tym mamie, ale też nie wie, co mi jest. Proszę o odpowiedź.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

niestety, nie piszesz jak długo odczuwasz już problemy ze snem. Nie mogę Ci odpowiedzieć na pytanie o przyczynę tego stanu rzeczy. Jeśli takie problemy wynikają ze stresu, trudnej sytuacji, którą obecnie przeżywasz, nie są znacznie nasilone (udaje się zasnąć, rano czujesz się wypoczęta), to z reguły mają tendencję do wyciszania się i ustępowania.

Nie radzę jednak, by sprawę bagatelizować. Proponowałbym Ci udać się z mamą do lekarza rodzinnego lub pediatry. Sprawa może mieć podłoże zarówno emocjonalne, jak i choroby ogólnej (np. wysokiego poziomu cukru, zaburzeń  hormonalnych, chorób przewlekłych). Drogą korespondencji internetowej nie jestem w stanie niczego ani wykluczyć, ani potwierdzić. Do tego niezbędne jest badanie lekarskie.

Pozdrawiam serdecznie