Czy to tokofobia? Czy to się leczy?

Witam. Czy mogę z całą pewnością wykluczyć ciążę po zrobieniu 3 badań z krwi w czasie - 23 dni po stosunku, 42 dni, i 50 dni po. Wszystkie miały wynik negatywny? I jeszcze jedno pytanie czy mój irracjonalny lęk przed ciążą (niechciana zupełnie) kompletny brak zaufania do jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych (tabletki ) powinien skłonić mnie do wizyty u specjalisty i nie mam tu na myśli ginekologa, mam wrażenie, że cały mój świat kręci się dookoła tego czy "aby na pewno nie jestem w ciąży". Sex nie ma dla mnie już żadnej wartości, tylko kojarzy się z lękiem, obawami i testami. Nie chcę mieć dziecka, to świadoma przemyślana decyzja, ale wydaje mi się, że chyba z moim nastawieniem to powinnam albo iść na terapię, albo przestać uprawiać sex. Proszę o szczerą odpowiedź. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Test ciążowy laboratoryjny, "z krwi" ma bardzo wysoka skuteczność, bliską 100%. Trzy wyniki negatywne, z czego ostatni wykonany aż 50 dni po stosunku z bardzo bardzo dużym prawdopodobieństwem wykluczają ciążę.
Świat się zmienia i dzisiaj brak chęci posiadania dziecka przez kobietę nie jest niczym nagannym lub dziwnym. Jednak jeśli towarzyszy temu uczucie lęku, obawy, ciągłe skupienie na sprawach prokreacji, to coś jest nie tak... Pani się chyba bardzo z tym męczy i dlatego warto przyjrzeć się tej sprawie bliżej, spróbować rozwiązać ją. Seks, który powinien przynosić radość, jest dla Pani źródłem lęku - to nie jest w porządku. Strach przed ciążą może być powiązany z różnymi aspektami Pani życia - z relacjami z bliskimi, z rodzicami, z partnerem, z Pani planami życiowymi, zawodowymi... Problem może leżeć zupełnie gdzie indziej, niż Pani myśli i dlatego potrzebny może być specjalista.
Powinna Pani z kimś porozmawiać - chyba najlepszy byłby psycholog lub seksuolog.
Pozdrawiam!