Czy to trombofilia, czy coś innego?

Lekarz stwierdził trombofilię, ale tylko 1 wynik do tej choroby pasuje, tj. niedobór białka C. Mam też zatkaną tętnicę szyjną wewnętrzną oraz górną zatokę strzałkową w mózgu. Na dodatek mam boreliozę niepotwierdzoną badaniami i chlamydię trachomatis wykrytą w oczach. Czy to może być trombofilia? Czy np. choroba Behceta albo olbrzymiokomówkowe zapalenie tętnic - większość objawów do tych 2 chorób pasuje - lub może jeszcze coś innego? Bardzo proszę o odpowiedź. Białko C - 62 norma, 70-140. Białko S - 117,6, norma 74-146. At III - 137,60, norma 80-120, d- dimer - 25 ng/ml, norma do 500, INR - 1, norma 0,90-1,20, granulocyty kwasochłonne - 8, norma 1-5, cholesterol LDL - 170, norma do 135, cholesterol całkowity - 239, norma do 200, OB - 13, norma do 10. Reszta badań krwi w normie. Dziękuję bardzo.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Samo stwierdzenie obniżonej aktywności lub stężenia białka C (lub innego naturalnego antykoagulantu) sugeruje rozpoznanie trombofili. Jednak trombofilia z niedoboru białka C typ 1 (jak u Pana) jest łagodną postacią i zwykle predysponuje do zakrzepicy żył głębokich w podeszłym wieku. Jednakże połączenie wrodzonej trombofili i innego czynnika prozakrzepowego (np. zakażenia) powoduje bardzo silne wykrzepianie.

Dlatego myślę, że u Pana nałożyły się dwa problemy i stąd tak dramatyczne epizody zakrzepowe w obrębie głowy i szyi. Po pierwsze - musi mieć Pan niezwłocznie włączone leczenie przeciwkrzepliwe. Po drugie - należy wyleczyć zakażenie chlamydią i potwierdzić zakażenie krętkiem borelia - jeśli wyjdzie pozytywnie, rozpocząć leczenie. Dopiero wtedy będzie można mówić o szukaniu ewentualnie kolejnej przyczyny zakrzepów, która w połączeniu z trombofilią daje poważniejsze problemy.