Czy to wypadająca macica?

Od ponad 7-miu lat stosuję tabletki antykoncepcyjne, mieszkam za granicą więc ich nazwa i tak by chyba nikomu nic nie mówiła. Od jakiegoś czasu (ok.*-miu m-cy) zaczęły mi się pojawiać plamienia tydzień przed prawidłową miesiączką. Wyglądało to bardzo do niej podobnie, ale było skąpe i kończyło się brązowymi plamami o konsystencji kisielu. Z początku zdarzało się to sporadycznie, ale kiedy pojawiało się co miesiąc, poszłam do lekarza i zmieniono mi tabletki na inne (oczywiście miałam robioną cytologię i usg, wszystko ok). Co do tego, zaczęłam odczuwać jakbym miała coś jeszcze przy ujściu z pochwy. Słyszałam coś kiedyś o wypadającej macicy i myślę, że to jest chyba to. Oczywiście zmiana tabletek nic nie pomogła (ostatnio dostałam takie plamienie już półtora tygodnia po miesiączce). Czekam teraz na wizytę u mojej pani doktor i szczerze mówiąc mam "stracha", co to wszystko może oznaczać. Jeżeli się okaże, że to faktycznie ta wypadająca macica, to jakie leczenie mnie czeka, i czy to krwawienie to przez te tabletki.? Coraz częściej myślę o odstawieniu ich na dobre, czy to dobra decyzja pod względem zdrowotnym? Z góry dziękuję za wszystkie rady i odpowiedzi.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Od ponad 7-miu lat stosuję tabletki antykoncepcyjne, mieszkam za granicą więc ich nazwa i tak by chyba nikomu nic nie mówiła. Od jakiegoś czasu (ok.*-miu m-cy) zaczęły mi się pojawiać plamienia tydzień przed prawidłową miesiączką. Wyglądało to bardzo do niej podobnie, ale było skąpe i kończyło się brązowymi plamami o konsystencji kisielu.
Z początku zdarzało się to sporadycznie, ale kiedy pojawiało się co miesiąc, poszłam do lekarza i zmieniono mi tabletki na inne (oczywiście miałam robioną cytologię i usg, wszystko ok). Co do tego, zaczęłam odczuwać jakbym miała coś jeszcze przy ujściu z pochwy. Słyszałam coś kiedyś o wypadającej macicy i myślę, że to jest chyba to. Oczywiście zmiana tabletek nic nie pomogła (ostatnio dostałam takie plamienie już półtora tygodnia po miesiączce). Czekam teraz na wizytę u mojej pani doktor i szczerze mówiąc mam "stracha", co to wszystko może oznaczać.
Jeżeli się okaże, że to faktycznie ta wypadająca macica, to jakie leczenie mnie czeka, i czy to krwawienie to przez te tabletki.? Coraz częściej myślę o odstawieniu ich na dobre, czy to dobra decyzja pod względem zdrowotnym?
Z góry dziękuję za wszystkie rady i odpowiedzi.
Witam!

Krwawienie, o którym Pani pisze, może być tzw. krwawieniem przełomowym- zdarza się to po dłuższym czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Odstawienie hormonów w Pani przypadku może przynieść pozytywny skutek- krwawienie powinno ustąpić a Pani organizm dostanie szansę na "naturalne" funkcjonowanie, po wielu latach zablokowania układu podwzgórze-przysadka-jajnik. Proszę jednak pamiętać, że powrót do normalnego cyklu miesiączkowego może trwać nawet do pół roku- w tym czasie miesiączki mogą być nieregularne.

Wypadanie macicy to problem głównie kobiet w starszym wieku, które kilkukrotnie rodziły. Mało prawdopodobne, by to właśnie było przyczyną Pani dolegliwości (domyślam się bowiem, że nie rodziła Pani dotąd więcej niż może jeden raz). Wszystko będzie jednak jasne po badaniu ginekologicznym.

Pozdrawiam serdecznie!