Czy to zespół wieńcowy, tzw. stan przedzawałowy?

Mój mąż wstał w nocy do toalety, gdy był w łazience, doznał duszności, nudności, zawrotów głowy, nie mógł złapać tchu, był osłabiony i miał wrażenie, że zaraz upadnie. Mąż jest osobą nerwową, lecz bardzo rzadko „wybucha”, zazwyczaj tłumi, dusi w sobie nerwy i stara się opanowywać sytuację. Tego dnia jednak nie denerwował się. Zawsze, kiedy się denerwuje, odczuwa ból serca i w okolicach serca. Wg moich informacji podane wyżej objawy są podobne do objawów zespołu wieńcowego jednak mąż bagatelizuje problem i nie chce iść do lekarza. Proszę o pomoc i poradę, czy są powody do niepokoju i czy mąż powinien wykonać badania? Z góry dziękuję

ponad rok temu

Witam,

W takich sytuacjach zawsze należy dążyć do wykluczenia najbardziej niebezpiecznych możliwych przyczyn występujących dolegliwości. Takie objawy mogą towarzyszyć ostremu zespołowi wieńcowemu, przemijającemu niedokrwieniu mózgu, wielu innym stanom, jak również napadowi lęku.
Jak Pani napisała, mąż kryje w sobie emocje, więc mógł być pod wpływem stresu, mimo braku symptomów w ciągu dnia.

Napad lękowy jako przyczynę możemy uznać po wykonaniu badań wykluczających poważniejsze organiczne przyczyny takich dolegliwości.

Pozdrawiam