Czy toksoplazmoza jest groźna dla dziecka?

Dzień dobry
Mam 26 lat i planuję zajść w ciążę. 7 miesięcy temu zachorowałam na toksoplazmozę. Przeszłam 2 leczenia antybiotykiem. Niestety ani ginekolog, ani lekarz od chorób zakaźnych, nie potrafią mi wytłumaczyć, kiedy mogę bezpiecznie zajść w ciążę.
Przeczytałam, że toksoplazmoza jest groźna dla dziecka, tylko jeśli zarażę się będąc już w ciąży, więc wydaje mi się, że po 7 miesiącach od zachorowania powinny już być przeciwciała, które chroniłyby dziecko.
IgM i IgG wychodzą co miesiąc inaczej, teraz czekam na wynik awidnosci gg. Czy jeśli będzie on wysoki, to znaczy, że spokojnie mogę zajść w upragnioną ciążę?
Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam serdecznie!

26 LAT ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam

Toksoplazmoza jest groźna, gdy kobieta zarazi się nią podczas ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. W Pani sytuacji nie ma już zagrożenia dla dziecka. Przeciwciała IgG, które chronią płód, wykształcają się około 2-4 tygodni po zakażeniu.
W razie wątpliwości proszę oprzeć się na badaniach laboratoryjnych, które po tym czasie powinny wskazywać malejący poziom IgM oraz wzrastający lub po prostu znamienny poziom IgG.