Czy torbiel czynnościowa może powodować skąpy okres i skrzepy?

Witam. Już pisałam wcześniej w podobnym wątku. Parę miesięcy temu zostały mi przypisane tabletki antykoncepcyjne, główną przyczyną rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych były zaburzenie hormonalne. Moje cykle zazwyczaj trwały 34 dni. W marcu krwawienie wystąpiło w połowie cyklu, krwawienie było skąpe, miało jasny lub ciemnobrązowy kolor. Zmartwiło mnie to i udałam się do ginekologa, który po badaniu USG stwierdził zaburzenia hormonalne i aby uregulować cykl przepisał tabletki antykoncepcyjne. Miałam brać tabletki przez miesiąc, a następnie udać sie do lekarza. Doczytałam sobie, a także Państwo udzielili mi odpowiedzi, że prawdopodobnie mogłam mieć torbiel czynnościową. Po tabletkach miesiączka wróciła do normy, nie zgłosiłam się do lekarza. W tym miesiącu okres wystąpił w terminie, ale mam bardzo skąpe, gęste krwawienie, krwawieniu towarzyszą skrzepy. Odczuwam lekkie kłucie w jajnikach. Musze zaznaczyć, ze miałam zapalenie cewki moczowej, ktore wystąpilo po stosunku przed miesiączką. Zapisałam się do lekarza, ale chciałabym się trochę orientować w temacie, zanim udam się do lekarza. Czy to może być ponowne ukształtowanie się trobieli czynnościowej? Czy coś innego? Jakie mogą być skutki, powikłania? Czy są inne metody leczenia torbieli poza środkami antykoncepcyjnymi, hormonalnymi (nie chce wiecej przyjmować tabletek antykoncepcyjnych ani środków hormonalnych, nie podoba mi się, w jaki sposób działają na mój organizm)? Dziękuję i pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W pierwszej kolejności - nim dojdzie się do sposobów leczenia, powikłań itp. torbieli czynnościowej, trzeba by było mieć pewność, że ona rzeczywiście jest. Aby to stwierdzić, należy wykonać badanie usg przezpochwowe - najlepiej w środku cyklu (tuż po okresie taka torbiel się zmniejsza). Nie rozumiem, jak ginekolog w czasie usg stwierdził zaburzenia hormonalne? Jakie były przesłanki?

Najlepszym sposobem by to stwierdzić są badania z surowicy krwi - w pierwszej kolejności zalecałabym ocenę progesteronu i prolaktyny.

W leczeniu torbieli czynnościowych prócz antykoncepcji hormonalnej, najlepszym sposobem leczenia jest ciąża. W razie jej powiększania, bądź obecności objawów - można operować torbiel laparoskopowo.

Również podczas prawidłowej miesiączki mogą pojawiać się skrzepy - nie oznacza to żadnej patologii.

Serdecznie pozdrawiam!