Czy torbiel sama się wchłonie?

W styczniu poroniłam 5 tyg ciąże, bez łyżeczkowania.
Usg 16 marca -zwraca uwagę obecność w obu jajnikach dość dużych pęcherzyków wzrastających dwóch-przetrwałe pęcherzyki graffa? Narząd bez odchyleń od normy
Usg 1 kwietnia-jajnik prawy 44x30 z przetrwałym pęcherzykiem, jajnik lewy prawidłowy. Usg 11 maj-trzon macicy przodozgiety, dość jednorodny echogenicznie o wym 63x39. W obrębie ściany przedniej niejednorodny obszar graniczący z endometrium mogący odpowiadać mięśniakowi podśluzówkowemu o sr 18mm. Endometrium symetryczne o szer 5mm w okolicy dna modelowanym przez myo. Jajnik prawy prawidłowy itd., jajnik lewy schodzący do zatoki douglasa w całości o wym 83x56mm z obecnością hipoechogeniczne zmiany sr.76x50mm z elementami przyściennymi odp. skrzepowi. W całości zmiana odpowiadająca torbieli krwotocznej. Zatoka douglasa wolna.
I dostałam skierowanie na laporoskopie. Dziwi mnie fakt, że 1 kwietnia prawy jajnik miał przetrwały pęcherzyk, a lewy już nie. Więc skąd ten torbiel na lewym. Zakładałam l**** (syntetyczny progesteron) od 16 dc 10 dni raz zapomniałam 1 tabletki. Czy to coś groźnego, rak? Czy te torbiele będą nawracać? Czy jest jakaś szansa, że po okresie, który dostałam dzień po ostatnim usg, torbiel się wchłonie? Jak wygląda staranie o dziecko po laparoskopii? Ważne czy podczas zabiegu usuną mi jajnik?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najczęściej spotykanym typem torbieli są torbiele czynnościowe, powstałe z pęcherzyka jajnikowego lub ciałka zółtego. Mają one charakter łagodny. Nierzadko torbiel czynnościowa wchłania się samoistnie w ciągu 2-3 cykli miesiączkowych. U Pani osiągneła ona jednak duże rozmiary i ukrwotoczniła się- dlatego uznano, że konieczny jest zabieg (laparoskopowe usunięcie torbieli). Lekarz wykonujący zabieg z pewnością dołoży wszelkich starań, by zachować jajnik. Potem będzie Pani mogła rozpocząć starania o dziecko, jak tylko dobrze się Pani poczuje, jeśli nie będzie krwawienia ani innych niepokojących objawów (powinna Pani skonsultować to ze swoim ginekologiem już po operacji). Po usunięciu, zmiana będzie przebadana histopatologicznie (pod mikroskopem). Wtedy dowie się Pani dokładnie, czy była to torbiel czynnościowa, czy też inna. Bardzo mało prawdopodobne, by miała Pani zmianę złośliwą.
Pozdrawiam serdecznie!