Czy u pacjentki z dużym guzem piersi przed operacją chemioterapia jest konieczna?

Witam,

u mojej mamy stwierdzono raka piersi lewej, została przyjęta na oddział chirurgiczny na następny dzień miała się odbyć operacja, lecz z racji dużego guza lekarz zalecił serię chemioterapii jak również tk klatki piersiowej oraz tk brzucha, dopiero po zakończonej chemioterapii ma wrócić na oddział na mastektomię - czy to jest bezpieczne? Czy podanie chemioterapii przed operacją jest konieczne? Jakie są szanse na wyleczenie?

ponad rok temu

Witam serdecznie,
W przypadku niektórych bardziej zaawansowanych nowotworów piersi konieczne jest zastosowanie przedoperacyjnej chemioterapii, która ma za zadanie zmniejszyć rozmiar guza a także zapobiec lub zniszczyć ewentualne przerzuty. Jest to postępowanie, które ma wspomóc możliwość wyleczenia. O chemioterapii przedoperacyjnej a także operacji może pani znaleźć wiele informacji na naszych stronach - w dziale Artykuły.
Szanse na pełne wyleczenie maleją wraz ze stopniem zaawansowania raka, niemniej zawsze jest szansa. Aby mówić o rokowaniu konieczna jest znajomość pacjenta, gdyż ocenia się je indywidualnie. Myślę, że duże znaczenie będzie miała reakcja nowotworu na zastosowaną chemioterapię, a później - po operacji będzie można dowiedzieć się więcej - jaki jest stopień złośliwości raka, jaki jest stan receptorów hormonalnych. Więcej informacji na ten temat w artykule "Rokowanie w raku piersi".
Pozdrawiam serdecznie