Czy ucisk pod kolanem sugeruje zakrzepicę?

Biorę od ponad roku tabletki antykoncepcyjne. Od kilku tygodni, szczególnie wieczorami boli mnie "coś" pod kolanem, w lewej nodze, czuję jak pulsuje żyła. Jednak nie puchnie mi noga i nie mam też szczególnych zasinień itp. od kilku dni zauważyłam, że to samo dzieje się z prawą nogą. Wystraszyłam się i od wczoraj mam zamiar na jakiś czas zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. I mam do Pani dwa pytania: 1. Jak dokładnie nazywają się te badania na wykrycie ryzyka zakrzepicy? 2. Czy z tego co opisuję to już jest jej objaw? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane dolegliwości mogą sugerować naczyniowe pochodzenie bólu, jednakże trudno powiedzieć czy prawdopodobną przyczyną jest zakrzepica żył głębokich. Objawy w Pani przypadku są słabo nasilone, jednakże warto pamiętać, że zakrzepica żył głębokich często przebiega bezobjawowo lub z lekkimi objawami.
Badaniami o największej przydatności w diagnostyce zakrzepicy żył głębokich jest z badań laboratoryjnych oznaczenie D-dimerów, a drugie badanie, które jest szeroko wykorzystywane to badanie USG z testem uciskowym.
Proponuję skonsultować problem z angiologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl