Czy udać się do psychiatry?

Od paru lat mam dziwne ataki paniki. Czuję się jakbym miał zaraz odejść z tego świata. Coś mnie zaboli - ja od razu myślę o najgorszym. Ciągle myślę, że coś mi dolega i tylko jakbym czekał, aż coś mnie zaboli - głupie pocenie się dłoni, stóp, ja już mam lęki. Wszystko zaczęło się - tak mi się wydaje - po śmierci mojej mamy, której praktycznie byłem świadkiem, bo byłem przy niej jak odchodziła w szpitalu :(. Rzuciłem papierosy, alkohol, a tu nic - dalej jakieś leki. Nie mam zamiaru sięgać po jakieś leki psychotropowe. Robiłem badania krwi, moczu - wszystko jest w normie. Od paru dni mam dziwne drętwienia i mrowienia w głowie i juz myślę o jakimś wylewie. Już nie wiem co mam zrobić. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Wydarzenia stresujace, takie jak doświadczenia żałoby, straty mogą być czynnikiem wyzwalającym zaburzenia lękowe.
Typowymi objawami napadów paniki są dolegliwości cielesne (duszność, kołatanie serca, zwiększona potliwość, dreszcze, ból brzucha, zawroty głowy, drętwienia i mrowienia kończyn i twarzy), charakterystyczne są również obawy przed śmiercią, zawałem, udarem, "zwariowaniem".

Jeśli wykonane badania nie potwierdzają podłoża somatycznego, to prawdopodobne jest rozpoznanie zespołu lęku napadowego.

W tej sytuacji wskazana jest konsultacja u lekarza psychiatry, w celu diagnozy i dalszych zaleceń.

Podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia poznawczo- behawioralna. Jeśli z jakiś powodów nie może Pan uczestniczyć w psychoterapii, wówczas może Pan skorzystać z leczenia lekami przepisanymi przez psychiatrę. W leczeniu zaburzeń lękowych stosowane są leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI oraz doraźnie - leki uspokajające.

Proszę nie obawiać się leków - tylko część z nich ma potencjał uzależniający.

Z kolei nieleczone zaburzenia lękowe powodują znaczny dyskomfort, mogą poważnie ograniczać aktywność i wywierać niekorzystny wpływ na wiele obszarów życia. Wszystkie obawy i wątpliwości co do leczenia farmakologicznego może Pan wyjaśnić w trakcie bezposredniej rozmowy z lekarzem.

Z pozdrowieniami