Czy upławy i świąd mogą oznaczać grzybicę?

Witam. Mam 13 lat i od jakiegoś czasu mam obfite, częste i nieładnie pachnące upławy i świąd miejsc intymnych. Boję się, że to grzybica lub coś gorszego, a nie chcę iść do ginekologa, ani mówić mamie. Czy te objawy na pewno świadczą o jakiejś chorobie, np grzybicy?
13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Upławy o nieprzyjemnym zapachu są objawem zakażenia w obrębie układu moczowo-płciowego. W przypadku infekcji grzybiczej mają są koloru białego, jasnożółtego i mają konsystencję serka. Świąd okolic ujścia pochwy jest charakterystyczny dla tego czynnika etiologicznego.
Jeżeli nie podjęłaś jeszcze życia intymnego, inne czynniki chorobotwórcze można raczej wykluczyć.
Niestety wskazana jest pilna wizyta u lekarza, jeżeli będziesz miała problem z umówieniem się do ginekologa, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Powinnaś jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Pozdrawiam.