Czy uprawianie sportu wpływa na powstawanie żylaków?

  Czy bieganie na bieżni (przy zastosowaniu opcji biegu pod górę), ćwiczenia na orbitreku i ćwiczenia na siłowni powodują poszerzenie żył, powstawanie żylaków? Jestem osobą która od lat chodzi na zajęcia fitness (pilates, step, core, itp). W ostatnim czasie zaczęłam chodzić na siłownię i wykonywane przeze mnie ćwiczenia nie obciążały nadmiernie organizmu. Ćwiczyłam pod okiem trenera z jednym z mniejszych obciążeń, tj. maksymalnie 14 kg - przy ćwiczeniach na klatkę piersiową i nogi. Treningi miały jedynie wysmuklić sylwetkę. Jednym z elementów zajęć był także szybki marsz lub bieg na bieżni, przy zastosowaniu opcji biegu pod górę lub alternatywnie ćwiczenia na orbitreku. Po kilku zajęciach zauważyłam, iż żyły na moich łydkach powiększyły się. To samo zaobserwowałam w okolicach zgięć kolan. Pojawiło się także poszerzenie żył na prawym podudziu. Proszę o informację, czy takie ćwiczenia spowodowały opisane zmiany, czy to tylko zbieg okoliczności? Wiem, że bieganie jest zalecane przez lekarzy, ale czy to dotyczy także biegania i szybkiego marszu na bieżni? Czy powinnam zrezygnować z opisanych ćwiczeń? Proszę także o informację, czy przy tego typu dolegliwościach jak pękające naczynka, poszerzenie żył i żylaki dozwolone są odchudzające masaże limfatyczne.
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Ćwiczenia izometryczne, wykonywane na siłowni, rzeczywiście mogą mieć udział w powstawaniu żylaków, zwłaszcza u osoby z predyspozycjami do tego schorzenia. Niewskazane są ogólnie długotrwałe i ciężkie ćwiczenia. Natomiast stepery, jazda na rowerze mają działanie dobroczynne.

Jeżeli chodzi o masaż limfatyczny, w obrębie łydek, przy małych żylakach można go wykonywać w rajstopach ściągających, zaawansowane żylaki stanowią przeciwwskazanie.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem jak pozbyć się żylaków.

Serdecznie pozdrawiam!