Czy USG wykrywa ciążę w 6 tygodniu?

Witam!
Ostatnią miesiączkę miałam 17.08, a więc jest to końcówka siódmego tygodnia ciąży. Betę HCG miałam wykonywaną dwa razy - dwa tygodnie temu i cztery dni temu. Za każdym razem była prawidłowa według norm bety HCG.
Na USG w ubiegłym tygodniu było widać pęcherzyk ciążowy o wielkości 1,5 cm. Nie było natomiast widać ASP.
Czy to możliwe, aby w szóstym/siódmym tygodniu aparat USG jeszcze tego nie wychwycił? Dodam, że czuję się dobrze. Nie plamię, ani nie krwawię. Zażywam L*** oraz D***.
W ubiegłym roku poroniłam, w ósmym tygodniu ciąży, ale plamiłam/krwawiłam w zasadzie od początku. Mam 20 lat. Czy ciąża rozwija się dobrze i czy prawidłowy wzrost bety HCG świadczy o tym, że wszystko jest w porządku?
I najważniejsze - czy na obecnym etapie ciąży jest możliwe, że nie widać jeszcze serduszka?
Łączę wyrazy szacunku,
Iza

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Z wielkości pęcherzyka ciążowego wynika, że jest Pani raczej w początku szóstego tygodnia ciąży. Jest to o wiele dokładniejsza metoda szacowania wieku ciąży niż data ostatniej miesiączki.
Niezgodność z datą ostatniej miesiączki może wynikać z przesunięcia w czasie dnia owulacji o mniej więcej 10 dni. Na tym etapie ciąży zarodek powinien być już widoczny, a obserwacja bicia serca jest bardzo pozytywnym objawem, potwierdzającym, że ciąża rozwija się prawidłowo. Jej brak nie musi jednak oznaczać, że ciąża nie rozwija się dobrze.
Należy poczekać do następnego badania kontrolnego, najlepiej za tydzień lub dwa. Proszę być dobrej myśli i nie denerwować się „na zapas”.

Pozdrawiam serdecznie!