Torbiele nerek a ich usunięcie

Pytanie do urologa. Dzień dobry! Moja mama ma 77 lat. Poddała się usg jamy brzusznej, w celu kontroli aktualnego stanu torbieli nerek, które towarzyszą jej od ponad 10 lat. Na szczęście jej torbiele nerek nie są pochodzenia nowotworowego. Ogólnie wynik badania przedstawia: wątroba nie powiększona o prawidłowej echogeniczności bez zmian ogniskowych, echo trzustki w normie, ok. Obie nerki prawidłowej wielkości i położenia. To co mnie martwi to: - w nerce lewej nieregularna torbiel nerek korowa bieguna górnego 48x47 mm; - w nerce prawej torbielka korowa 10 mm. Zapytano mamę, kiedy była ostatni raz u ginekologa, na co mama odpowiedziała, że już minęło parę lat. W referacie napisano: narząd rodny do oceny ginekologicznej. Myślę, że w takim razie lekarka rodzinna powinna skierować mamę do ginekologa i do urologa. Myślę także (oczywiście nie jestem absolutnie kompetentna), że mama powinna usunąć torbiele nerek (w szczególności ten 48x47 mm) metodą laparoskopową, jako skuteczną i mało inwazyjną). Mamie 13 lat temu usunięto woreczek żółciowy właśnie tą metodą (z czego mama była bardzo zadowolona). Boję się, że brak usunięcia torbieli nerek u mamy może z czasem przyczynić się do dysfunkcji nerek albo ich pęknięcia, widząc że torbiel 48x47 w ostatnich trzech latach bardzo się powiększyła. Dziękuję za poradę!

Torbiele nerek zazwyczaj są torbielami prostymi. Przyczyna ich powstawania nie jest poznana. Rozwijają najczęściej bezobjawowo. Dotyczą ok. 20% populacji przed 40 rokiem życia. W 6 dekadzie życia mogą występować u 40% badanych. Należy odróżnić je od innej choroby - wielotorbielowatości nerek - schorzenie to może bowiem prowadzić do schyłkowej niewydolności nerek i dializy. Najczęściej torbiel nie powoduje żadnych dolegliwości. Może być jednak powodem bólu, nadciśnienia, a nawet gorączki w przypadku zakażenia jej treści. Torbiele nerek bardzo duże, utrudniające odpływ moczu z nerki, szybko powiększające się, zawierające zwapnienia i elementy tkankowe w ich świetle wymagają zazwyczaj interwencji chirurgicznej. Torbiele proste nerek, które są bezobjawowe nie wymagają leczenia operacyjnego.
Decyzję o ewentualnym leczeniu operacyjnym torbieli podejmuje osobiście po analizie badań obrazowych, laboratoryjnych i objawach choroby urolog.
Leczenie obejmuje tzw. obliterację (podanie do torbieli środka powodującego jej zanik) lub wycięcie w niej „okna” umożliwiającego ewakuacje płynu i wchłanianie go przez tkanki otaczające. W dobie chirurgicznych technik małoinwazyjnych (laparoskopia, retroperitoneoskopia) otwarte operacje (klasyczne) torbieli wykonywane są jedynie w pojedynczych przypadkach.
Trzeba oczywiście w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z ginekologiem. Torbiel nie jest jeszcze tak bardzo duża. Z reguły wymagają interwencji torbiele o średnicy około 10 cm. Skoro torbiel nie daje objawów to raczej nie wymaga leczenia operacyjnego tylko obserwacji (chyba, że powiększa się bardzo szybko - w przeciągu kilku miesięcy). O wszystkim zadecyduje urolog po bezpośrednim badaniu.
Oczywiście należy także skonsultować się z ginekologiem (do ginekologa nie jest wymagane skierowanie).