Czy utrzymam ciążę?

Jestem obecnie w 18 tyg. ciąży, mam pęknięty krwiak o średnicy 5 na 5 cm. Czasami plamię ciemniejszą krwią, jakby starą. Przyjmuję L*** i N***. Staram się leżeć, jak lekarz zalecił. Czasami plamię po 2-3 dni, potem wszystko ustępuje. Czy pomimo tych plamień, które są czasami mocniejsze, jestem w stanie utrzymać ciążę do końca, czy mogę w każdej chwili poronić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwiak pozakosmówkowy występuje w pierwszym trymestrze w około 25% ciąż. W okresach plamienia powinna Pani się oszczędzać w szczególny sposób, najlepiej leżeć. Proszę kontrolować ciąże badaniami USG, obserwując czy krwiak się wchłania. W zdecydowanej większości przypadków krwiak się wchłania, a ciąża zostaje donoszona. Jest więc wysoce prawdopodobne, że uda się Pani utrzymać ciążę pomimo krwiaka.

Pozdrawiam serdecznie!