Czy w preejakulacie są plemniki?

Przeważnie przed stosunkiem mam wilgotnego członka, słyszałem, że w tym śluzie mogą być żywe plemniki, ale przedwczoraj na WP przeczytałem artykuł o mitach na temat seksu i preejakulacie, że to mit, że tam są plemniki, nie ma podobno na to żadnych dowodów, a do zapłodnienia dochodzi, gdy facet po prostu za późno wyjmie. Pytałem znajomego ginekologa i potwierdził moją teorię, mówiąc, że byłby to pierwszy znany mu przypadek, gdybym zapłodnił w ten sposób i nie wiem, jak to jest. Od lat kocham się tak, że kilka razy wchodzę bez gumki i dopiero po chwili ją zakładam, kocham się dalej i kończę już w gumce (czyli ten preejakulat tuż przed wytryskiem jest już w gumce). Nigdy nie miałem wpadki, lecz artykuł o preejakulacie zaniepokoił mnie, bo jak zacząłem w necie szukać informacji, to wszyscy twierdzą, że tam są plemniki - jak to jest naprawdę, czy są jakieś najnowsze badania na ten temat? Dlaczego nigdy nie miałem wpadki, jeśli tam są plemniki? (Jestem świadomym ojcem, więc aspekt bezpłodności odpada.) A może w tym śluzie na samym początku nie ma plemników? Czy miałem po prostu szczęście, czy jednak artykuł na WP pisał prawdę?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Podczas badań przeprowadzonych na preejakulacie, stwierdzono, że mogą znaleźć się w nim śladowe ilości plemników i zazwyczaj mają ono upośledzoną ruchliwość, co znacząco zmniejsza możliwość zajścia w ciążę, jednak nie można wykluczyć takiej możliwości.

Dodatkowo wykazano, że w preejakulacie mogą znajdować się limfocyty i makrofagi, czyli mogą być w nim obecne różnego typu wirusy w tym AIDS.

Także podsumowując, można zajść w ciążę, oczywiście jest to bardzo rzadkie, ale ryzyko istnieje, ale przede wszystkim należy pamiętać o chorobach przenoszonych drogą płciową.

Pozdrawiam!

Magdalena Mroczek

Preejakulat to płyn, który wydobywa się z penisa zanim dochodzi do wytrysku. Pełni on rolę naturalnego lubrykanta. Poza tym preejakulat neutralizuje kwaśne pH cewki moczowej po oddawaniu moczu. Jego ilość jest osobniczo zmienne, u niektórych mężczyzn w ogóle on nie występuje, inni produkują go stosunkowo dużo. Jest on produktem gruczołów wydzielających śluz.

Obecnie uważa się, ze w preejakulacie obecne są żywe i ruchliwe plemniki. Wcześniejsze badania wskazywały na to, że w preejakulacie są tylko martwe plemniki, lub takie u upośledzonej ruchliwości. Badanie te jednak były bardzo trudne do przeprowadzenia i oparte na niewielkiej grupie wahającej się między 4 a 23 mężczyzn. Dodatkowym problemem była kwestia oceny preejakulatu pod mikroskopem. Należy zrobić to w czasie pierwszych 2 minut, zanim preejakulat wyschnie. Jest to technicznie bardzo trudne i może prowadzić do błędów . Brak jest jednak rzetelnych badań przeprowadzonych na dużych grupach osób. W 2010 roku ukazały się wyniki bardzo ciekawego badanie, które przeprowadzono jednak na dość małej grupie 27 ochotników. U 41 proc. z nich znaleziono plemniki w płynie preejakulacyjnym, u 37 proc. z nich plemniki były ruchliwe i w znaczącej ilości. Ogólnie możliwe jest więc zajście w ciążę, choć prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze niż przy spermie. Badanie opisane powyżej potwierdza, że prezerwatywa powinna być używana od pierwszego kontaktu narządów płciowych. Faktem jest jednak, że u części mężczyzn w płynie preejakulacyjnym nie ma plemników lub występują one w bardzo małej ilości, co może mieć miejsce u Pana.

W płynie preejakulcyjnym znajdują się także limfocyty oraz wirusy tj. wirus HIV . Pod tym względem również warto się zabezpieczać. Poza tym preejakulat zawiera również znaczne ilości śluzu i makrofagi. Cały czas brakuje jednak badań na dużych grupach mężczyzn, które potwierdziłyby obecność plemników w preejakulacie.