Czy w przypadku anemii mikrocytarnej można operować dziecko?

Mój syn ma 3 lata i ma anemię mikrocytarną od roku, podaję mu żelazo, kwas foliowy i witaminę b6. Wyniki trochę się poprawiły, lecz nadal nie jest wyleczony i nie wiem co robić, żeby mu się poprawiło. Czy zmienić leki?  A przy tym ma wodniaka jądra od półtora roku i spodziectwo pierwszego stopnia do operacji, a z powodu anemii nie może mieć jej wykonanej. I chciałam się zapytać, czy można zrobić dziecku operację, gdy ma ono anemię? I czy można zmienić mu leki, żeby wykluczyć anemię? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, zmartwiona mama

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku anemii ustalając możliwość operacji bierze się pod uwagę przede wszystkim dwa aspekty: jakie jest nasilenie anemii (wartości mogą być bliskie normy, a mogą być przecież też bardzo niskie) oraz jak pilna jest operacja - czy można poczekać i uzpełnić niedobory, czy wskazania są pilne i nie przeprowadzenie operacji przyniesie więcej szkód niż niebezpieczeństwo związane z anemią.

Aby te watpliwości rozstrzygnąć potrzebna jest dokładna znajmomość przebiegu choroby oraz aktualne parametry.

Ponieważ tak długo trwa suplementacja żelaza, a jest nadal obecna niedokrwistość, proponuję wykonanie testu wchłaniania żelaza, by stwierdzić, czy prawidłowo się ono wchłania i czy suplementacja doustna ma sens. Ważne jest, by prawidłowo podawać żelazo - 1h przed posiłkiem lub 2 godziny po - inaczej może się nie wchłaniać. Ponadto powinna być dieta wzbogacona o produkty z dużą zawartością żelaza.

Serdecznie pozdrawiam!