Czy w przypadku białaczki ostrej szikowej zawsze stosuje się naświetlania po chemioterapii?

Czy u 10-miesięcznych dzieci też? Jakie mogą być konsekwencje naświetlań?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Jak pisałam wcześniej, radioterapia nie jest standardowym postępowaniem w terapii ostrej białaczki szpikowej u dzieci.

Profilaktyka zajęcia ośrodkowego układu nerwowego (mózgu) polega na okresowym badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego (punkcja lędźwiowa) i podanie do kanału kręgowego leków cytostatycznych (chemioterapia). Radioterapię stosuje się głównie w przypadku podejrzenia zajęcia mózgu. Ze względu na to, że białaczka nie jest chorobą jednorodną, terapia u danego pacjenta ustalana jest indywidualnie. Zależy także od wieku pacjenta oraz jego stanu ogólnego.

Myślę, że na pytanie czy radioterapię można zastosować u danego dziecka chorego na białaczkę, najlepiej odpowie lekarz prowadzący, który zna dziecko i ma do dyspozycji wszelkie wyniki badań. Jeżeli chodzi o powikłania po radioterapii głowy, to mogą to być przejściowe zaburzenia jak: utrata apetytu, osłabienie, bóle głowy, nudności i wymioty.

Pozdrawiam serdecznie