Czy w przypadku kolejnej ciąży grozi mi znowu przedwczesne odklejenie łożyska?

Witam!
W trakcie ciąży wystąpiło u mnie plamienie w 3 tygodniu (pobyt w szpitalu), potem w 5 miesiącu krwawienie (pobyt w szpitalu, lekarze nic szczególnego nie znaleźli), następnie w 38 tygodniu krwotok, odklejenie łożyska i poród przez cesarskie cięcie. Wszystko szczęśliwie się skończyło.
Obecnie mam 36 lat i kłopoty z żylakami odbytu i kończyn. W ogóle mam kłopoty z naczyniami, lekarz zalecił mi brać, w zasadzie już na zawsze, 4 tabletki Rutinoscorbinu dziennie. Po zastrzyku czekam ok. 4 min, żeby krew przestała lecieć. Układ krzepliwości ok.
Ostatnio zdarzają mi się krwawienia pomiędzy okresami, plamienia przed. Po ostatnim obfitym i niekończącym się okresie, udałam się do lekarza. Stwierdził, że to wszystko ma związek z naczyniami, może wyrażę się niezbyt profesjonalnie, ale chodzi o to, że macica za bardzo się złuszcza. Tak przynajmniej zrozumiałam.
Moje pytanie brzmi: w przypadku kolejnej ciąży, czy grozi mi znowu przedwczesne odklejenie łożyska? Czy kłopoty z naczyniami mają coś wspólnego z tą przypadłością?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Witam serdecznie!
Przed planowaniem kolejnej ciąży niezbędna jest konsultacja z ginekologiem, w czasie której lekarz powinien Panią dokładnie zbadać i wystawić zalecenia. Niestety jest Pani tzw. pacjentką podwyższonego ryzyka, tzn. ma Pani statystycznie większe szanse na wystąpienie patologii w kolejnej ciąży. O ile patologia ta występuje z częstością 0,5-1,5% w populacji, to przy przebytym odklejeniu ryzyko w następnej ciąży wzrasta do 5-17%.
Warto zatem dobrze przygotować się do ciąży. Niezbędne wydaje się być także pełne zrozumienie przyczyny plamień międzymiesiączkowych. Czy miała Pani wykonywane badania hormonalne?
Etiopatogeneza zaburzenia nie została dokładnie wyjaśniona, a przyczyny do niego prowadzące są często trudne do ustalenia.
Oprócz chorób przewlekłych (nadciśnienie tętnicze), zmian w objętości macicy (nagłe odpłynięcie dużej ilości płynu owodniowego itp.) patologia powstaje wskutek zmian w płycie podstawowej łożyska, tj. zmiany naczyniowe w łożysku, rozerwanie naczyń łożyskowo-doczesnowych i innych. Widać zatem, że istotny jest stan żył.
Myślę, że warto także skonsultować się z chirurgiem naczyniowym, który oceni stan Pani żył i zdiagnozuje przyczynę krwawień (zarówno plamień międzymiesiączkowych i dłuższego krzepnięcia krwi, mimo prawidłowych parametrów układu krzepnięcia).
Pozdrawiam