Czy w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych można miesiączkować?

Chciałam zapytać, czy możliwe jest miesiączkowanie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Od prawie dwóch lat przyjmuje tabletki Y***. Ostatnio w drugim tygodniu brania tabletek zaczęłam miesiączkować i trwa to już 10 dni. Teraz powinnam zrobić przerwę 7dniową, ale nie wiem, czy później nadal mam zażywać tabletki (nigdy nie miałam takich problemów i miesiączkowałam regularnie). Dodam, że 3 tygodnie temu zaczęłam stosować dietę i praktycznie nie jadłam żadnych węglowodanów. Czy możliwe jest, że wszystko rozregulowało się przez dietę? Czy podczas tego krwawienia i po nim będę zabezpieczona? Bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dieta raczej nie miała związku z krwawieniem. Nie jest to miesiączka - ta nie pojawia się w ogóle podczas przyjmowania tabletek (krwawienie podczas 7-dniowej przerwy to krwawienie wywołane odstawieniem hormonów). Prawdopodobnie cierpi Pani na tzw. krwawienie przełomowe, które pojawia się u niektórych kobiet przy dłuższym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać w kolejnych cyklach, radzę udać się do lekarza. Ten zdecyduje o zmianie preparatu lub ewentualnie odstawieniu go. Póki co, może Pani normalnie stosować tabletki.

Pozdrawiam serdecznie!