Czy w tym przypadku jest możliwa ciąża?

Mam cykle miesiączkowe 28-30-dniowe. Kochałam się z chłopakiem w 12 i 13 dniu cyklu miesiączkowego i chłopak doszedł w pochwie, ale sperma wypłynęła. Owulację miałam najprawdopodobniej w 15 dniu cyklu. Czy jest możliwość, że mogę być w ciąży?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Każdy stosunek bez zabezpieczenia może skończyć się ciążą. Kiedyś sądzono, że czas przeżycia plemników jest nie dłuższy niż 3-4 dni. Dotyczy to jednak plemników "przeciętnych". Aktualnie ocenia się, że najbardziej żywotne plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety, przy sprzyjających warunkach, nawet do 7 dni. Ponadto owulacja teoretycznie może nastąpić w każdym dniu cyklu (nawet podczas miesiączki), a wręcz normą są cykle krótsze od przeciętnych dla danej kobiety o 1-2 dni. Jednak nawet stosując założenia najbardziej radykalnych zwolenników metod naturalnego planowania rodziny i metody kalendarzowej, ma Pani ogromne szanse na zajście w ciążę podczas opisanego przez Panią stosunku.