Czy w zaburzeniu schizoafektywnym występuje rozpad osobowości i autyzm schizofreniczny?

Witam, Chciałbym się dowiedzieć czy w F25 występuje rozpad osobowości oraz autyzm. Pewien lekarz powiedział, że w tej chorobie nie obserwuje się tych objawów a po jakimś czasie powiedział, że nie są tak nasilone jak w prawdziwej schizofrenii. Więc jak jest naprawdę? A jeśli występują to czy te objawy są uleczalne? Czym charakteryzuje się rozpad osobowości oprócz ambiwalencji uczuć, dążeń i czynów?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
W zaburzeniu schizoafektywnym objawy wymienione przez Ciebie mogą, ale nie muszą występować. W zaburzeniach schizoafektywnych  objawy schizofreniczne i afektywne wykazują porównywalne nasilenie w trakcie tego samego epizodu choroby.
Oprócz typowych objawów np. depresji występują np. urojenia, odsłonięcia lub zgłośnienia myśli, myśli prześladowcze, halucynacje (np. głosy słyszane w głowie, które np. komentują zachowanie pacjenta).
Dla rozpoznania jest konieczne stwierdzenie jednego lub dwóch typowo schizofrenicznych objawów (urojenia, omamy, rozkojarzenie myślenia, apatia i wycofanie społeczne).
Rozpoznanie zaburzeń schizoafektywnych może mieć znaczenie w kwestii refundacji części leków psychotropowych.
Polecam informacje dostępne w naszym serwisie:
http://portal.abczdrowie.pl/choroba-schizoafektywna-co-kryje-sie-pod-ta-tajemn....
Jako rozszczepienie osobowości określa się jednoczesne przeżywanie całkowicie odmiennych nastawień psychicznych (uczuć, przekonań, dążeń), bez dostrzegania zachodzących między nimi sprzeczności.
Ta ambiwalencja jest przyczyną niezrozumiałego dla otoczenia zachowania. Rozszczepienie osobowości jest charakterystycznym objawem schizofrenii. Jeśli natomiast dostrzegasz sprzeczność swoich emocji lub dążeń, to nie występuje rozszczepienie, lecz zmienność.
Schizofrenia dość często ma charakter choroby przewlekłej, jednak występują w niej okresy bezobjawowe. Uważa się, że zaburzenie schizoafektywne wiąże się z lepszym rokowaniem.

Z pozdrowieniami