Czy waga mojego dziecka jest prawidłowa?

Jestem w 33. tyg. ciąży, ważę 80 kg - czy to możliwe, że dziecko waży 2660? Czy to dobrze? I czy nie waży za dużo mój maluszek w tym 33. tyg. ciąży?

Lekarz od USG powiedział mi, że mam ograniczyć jedzenie chleba, ziemniaków, a słodyczy i owoców wcale mam nie jeść... Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Lekarz może podejrzewać wystąpienie u Pani cukrzycy ciążowej. Schorzeniu temu, jeśli nie jest dobrze leczone, towarzyszy nierzadko duża masa płodu. Masa ciała Pani dziecka jest rzeczywiście duża jak na ten moment ciąży, należy jednak pamiętać, że jest to masa szacunkowa, obarczona dość dużym błędem (nawet 500 g).

Nie powinna się Pani przejmować. Proszę się zastosować do zaleceń lekarza, nie zapominając jednak o potrzebie zachowania zróżnicowanej i pełnowartościowej diety. Warto też przeprowadzić badanie poziomu glukozy we krwi, aby wykluczyć cukrzycę ciążową.

Pozdrawiam serdecznie!