Czy węzeł chłonny może być tak długo powiększony?
Moja córka ma 15 lat. W czerwcu wyczuła niebolesny, twardy guzek w górnym kwadracie z lewej strony. Niezwłocznie poszłam z nią na na badanie USG (prywatnie). Tam lekarz powiedział, że to powiększony węzeł (11mm) i zalecił wizytę u pediatry. Córka miała też lekko powiększone węzły z tyłu głowy. Pani doktor dała skierowanie na badania krwi. Wyszły dobrze, ale i tak poleciła wizytę u hematologa. W poradni hematologicznej córce wykonano specjalistyczne badania krwi i RTG klatki piersiowej. Okazało się, że wyniki są w porządku, ale przeszła jakiegoś wirusa, którego objawami są powiększone węzły. Tak było we wrześniu i mam przyjść na wizytę kontrolną w lutym 2010. Od tej pory węzły z tyłu głowy zmalały i są prawie niewyczuwalne, ale węzeł (o ile to węzeł) - zgrubienie w piersi - pozostało. Córka czuje się dobrze, ale ja się niepokoję... Czy to możliwe, by węzeł tak długo był powiększony? Może trzeba zrobić jeszcze jakieś badania?

KOBIETA ponad rok temu
Alergia. Fakty i mity
Czy człowiek rodzi się z alergią? Czy można być uczulonym na nieszkodliwe wcześniej alergeny? Czy alergia to to samo, co nietolerancja pokarmowa? Zobacz popularne fakty i mity na temat alergii.
Witam serdecznie!
Być może chodzi o powiększony węzeł podobojczykowy. U dzieci i młodzieży główną przyczyną powiększenia węzłow chłonnych są infekcje (trwające lub przebyte), aczkolwiek zawsze należy przeprowadzić uważną diagnostykę, aby nie przeoczyć choroby rozrostowej. Z tego, co Pani pisze, córka została dość dokładnie przebadana i znajduje się pod obserwacją. Węzły mogą pozostawać powiększone po infekcji przez dłuższy okres czasu, nawet do kilkunastu miesięcy, więc jeśli córka czuje się dobrze, ma dobre wyniki krwi i nie ma dolegliwości, proponuję spokojnie poczekać do kolejnej zaplanowanej wizyty.
Pozdrawiam serdecznie