Czy wino może zaszkodzić dziecku?

Witam,
być może jestem w 5, 6, 7, a może nawet 8 tygodniu ciąży, nie potrafię tego określić, bo dopiero za 1,5 tygodnia mam wizytę u ginekologa. Test ciążowy, a nawet 2 testy wyszły pozytywnie, jednak nie mam żadnych objawów ciąży, żadnych mdłości ani nic, co prawda piersi trochę pobolewały, ale już nie.
Mam mały problem, wypiłam dziś lampkę białego wina i bardzo z tego powodu jestem zmartwiona, że mogę zaszkodzić maleństwu, o które pół roku się starałam, jestem zła na siebie, że przez mój rozsądek przemówiła bezmyślność... Proszę mi powiedzieć - czy to zaszkodzi?
A mój drugi problem jest taki, że nie jestem osobą otyłą, ale mam dość duży brzuch, jest wypukły taka mała piłeczka, zawsze taki miałam, czy on jakoś przeszkadza. Czy podczas ciąży on się zmieni? Słyszałam, że kobiety podczas ciąży najpierw chudną, a ja przytyłam z 2 kg i mam apetyt, i martwi mnie mój brzuch. Czy mój brzuch się zmieni, a czy wino nie będzie miało żadnych ubocznych skutków?
Bardzo się boję i bardzo proszę o poradę...
Dziękuję!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zasadniczo alkohol jest przeciwwskazany w czasie ciąży. Sporadyczne wypicie kieliszka wina nie jest jednak obciążające dla dziecka i nie wywołuje działań niepożądanych. Jeżeli była to sytuacja jednorazowa, a Pani nie wprowadziła się w stan upojenia alkoholowego, to nie ma powodu do obaw.

Odstający brzuszek także nie wywołuje żadnych komplikacji. Może Pani zauważyć jednak większy obwód brzucha w porównaniu do Pań, które będą w tym samym tygodniu ciąży. Ze względu na nadmiar tkanki tłuszczowej musi jednak Pani zwrócić uwagę na liczbę spożywanych kalorii. Kobiety z podwyższonym BMI nie powinny przytyć więcej niż 10 kg w trakcie całego czasu trwania ciąży. Przestrzeganie zasad zdrowego żywienia pomoże Pani ustrzec się przed cukrzycą ciężarnych.

Na koniec chciałabym prosić Panią o przypomnienie sobie dnia ostatniej miesiączki. Jest to bowiem dzień, od którego rozpoczyna się liczenie tygodni ciąży. Badanie USG jest jedynie potwierdzeniem prawidłowego rozwoju ciąży, umożliwiającym określenie czasu trwania ciąży u kobiet miesiączkujących nieregularnie. Podstawą wyliczeń jest jednak pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Pozdrawiam