Czy wirus grypy żołądkowej mógł przyczynić się do poronienia?

Proszę o przetłumaczenie wyniku histopatologicznego po poronieniu: Fragmenta deciduae et villi chorionici in statu inflammationis et necrobiosis. Wizytę kontrolną mam dopiero za 2 tygodnie, bo mój lekarz jest na urlopie, a chciałabym już wiedzieć co było przyczyną poronienia. Zastanawiam się też czy wpływ na poronienie mógł mieć rotawirus (grypa żołądkowa), którą miałam w 6. tygodniu ciąży - niby właśnie na tym etapie zarodek przestał się rozwijać (w 12 tygodniu ciąży miałam łyżeczkowanie).

Nie byłam u lekarza jak miałam rotawirusa, to trwało dobę - nie mogłam podnieść się z łóżka, wymiotowałam i miałam gorączkę ponad 38 stopni, bolały mnie mięśnie i nie mogłam nic wziąć żeby zbić temperaturę, bo zaraz wymiotowałam. Czy rotawirus mógł przyczynić się do poronienia? Chcę uniknąć na przyszłość nieprawidłowości. Z góry dziękuję za odpowiedź, bardzo mi na tym zależy.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Łaciński opis oznacza: "Fragmenty doczesnej i kosmków kosmówki w stanie zapalenia i obumierania". Stan zapalny mógł "wdać się" przed poronieniem i stać się jego przyczyną, albo też wystąpił dopiero po obumarciu zarodka.

Infekcja rotawirusowa może spowodować poronienie jeśli jest nieprawidłowo leczona, tzn. gdy dojdzie do odwodnienia. Poronienia w pierwszym trymestrze zazwyczaj są jednak spowodowane defektami genetycznymi u dziecka, na których wystąpienie nie mamy wpływu i które występują zwykle u dzieci całkem zdrowych rodziców. Na szczęście sytuacja taka rzadko powtarza się w kolejnej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!