Czy włókniaki często powracają?

Witam!

Parę miesięcy temu wykryto u mnie włókniaka o wielkości 17 mm na 9,5 mm. Za jakiś czas będę mieć zabieg i zostanie on usunięty. Mam kilka pytań. Czy włókniaki często powracają i od czego to zależy? Dlaczego w ogóle one powstają i czy są bardzo groźne? Jakie są szanse, że będę mieć go znowu? Dodam, że mam 21 lat i martwi mnie, że w tym wieku mam problemy z piersiami, czy wiek ma znaczenie?

Pozdrawiam

21 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Gruczolakowłókniaki to guzy łagodne występujące często u młodych kobiet - w wieku 20-30 lat. Do tej pory nie wiemy dlaczego powstają u konkretnej osoby. Wydaje się, że ma to związek z żeńskimi hormonami płciowymi, a konkretnie estrogenami. Czasami dochodzi do zaburzeń równowagi hormonalnej (przewaga estrogenów nad progestagenami), co jednak zwykle nie ma odbicia w badaniach żeńskich hormonów płciowych. Czasami znaczenie ma także predyspozycja rodzinna - jeśli u mamy lub babci występowały łagodne guzy piersi, prawdopodobieństwo jest większe.

Należy podkreślić, że nie są to groźne guzy, aczkolwiek ich tendencja do powiększania się i uzyskiwania czasami dużych rozmiarów może powodować problemy z postaci dolegliwości bólowych, zniekształcenia piersi. Nie wiążą się natomiast z większym ryzykiem nowotworu, chyba, że u kobiety z potwierdzoną genetyczną predyspozycją do raka piersi czyli mutacją genu BRCA1 lub BRCA2 (predyspozycję bada się w poradni genetycznej, jeśli w rodzinie występowały przypadki raka piersi).

Po usunięciu guza, częstość nawrotu jest niestety dość duża, gruczolakowłókniaki nawracają w mniej więcej 30% przypadków. Niestety nie ma sposobów, aby nawrotom zapobiegać, trzeba pamiętać jedynie o kontroli u lekarza ginekologa lub poradni chorób piersi co najmniej raz na pół roku.

Polecam także lekturę artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/czy-gruczolakowlokniaki-sa-grozne

Pozdrawiam serdecznie