Czy włosy wypadają mi z powodu łysienia androgenowego?

Witam! Mam 21 lat. Od kiedy pamiętam mam problem z dość dużym wypadaniem włosów (około 40-60 przy samym myciu). Nie tworzą mi się zakola, włosy odrastają w standardowym tempie. Aczkolwiek są cienkie, odkąd pamiętam, oraz dosyć rzadkie na samym czubku, co widać gdy spojrzy sie z boku. Aktualne moje wyniki TSH to 2,45 (mlU/I) oraz Testosteron 6,86 (ng/ml), żelazo 53,00 (mg/dl). Jedyną rzeczą, jaką stwierdził lekarz jest niedobór żelaza, z czym się oczywiście zgadzam. Moje pytanie brzmi jednak, czy na podstawie wyników TSH oraz testosteronu można określić, czy podłożem wypadania moich włosów może być łysienie androgenowe?

Witam! Na podstawie przedstawionych wyników badań można stwierdzić, że wykluczono jako przyczynę zaburzenie czynności tarczycy oraz niedobór testosteronu. Obniżone stężenie żelaza sugeruje obniżenie zapasów żelaza w organizmie, co może prowadzić do wypadania włosów. W związku z powyższym warto wykonać jeszcze morfologię krwi oraz zastosować suplementację żelazem. Po usunięciu tej przyczyny problem powinien ustąpić.

Jeśli chodzi o łysienie androgenowe to rozpoznanie stawiane jest na podstawie charakterystycznego typu łysienia, wywiadu rodzinnego oraz wykluczenia innych przyczyn łysienia. W tej chwili dość prawdopodobną przyczyną wypadania włosów wydaje się być niedobór żelaza, dodatkowo nie dochodzi do typowego procesu zmiany przebiegu linii włosów w związku z tym w tej chwili nie ma wskazań aby skłaniać się ku rozpoznaniu tej przyczyny łysienia. Proponuję pozostać pod kontrolą dermatologa specjalizującego się w leczeniu łysienia. Pozdrawiam serdecznie!