Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
67 poziom zaufania

Jeżeli cierpi Pan na nadciśnienie, polecałabym wodę o niskiej zawartości sodu. Nasycenie dwutlenkiem węgla nie ma większego znaczenia w tej jednostce chorobowej.
Ponadto należy zadbać, aby dieta była obfita w potas, wapń, magnez i błonnik. Obfite w potas są pomidory, ziemniaki (ale bez soli), banany, kiwi, suszone morele, zielone warzywa - avocado, fasolka szparagowa itp.
Najbardziej przyswajalny wapń znajduje się w mleku i przetworach mlecznych, magnez - w pełnoziarnistych produktach - grube kasze, razowe, pełnoziarniste pieczywo, orzechy. Błonnik dostarczą wszystkie produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce.
Należy bezwzględnie ograniczyć sód w diecie. Nie znajduje się on tylko w soli kuchennej (jej spożycie nie powinno przekraczać 6 g na dobę), ale także w przetworach mięsnych i rybnych (konserwy, produkty wędzone), mieszankach warzywnych zawierających glutaminian sodu (kostki rosołowe), gotowych sosach, ketchupach, produktach typu fast-food, przekąskach - chipsy, paluszki, orzeszki.
W terapii tego schorzenia nie należy zapominać o aktywności fizycznej, która, jeśli jest dobrze dobrana, pozwala na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty